Karta charge (obciążeniowa) to nie karta kredytowa!

2017-05-16 20:18:20

Karta charge (obciążeniowa) działa na zasadzie podobnej do karty kredytowej. Podobnej, ale nie identycznej. Różnice między nimi są na tyle istotne, że nie sposób uznać oba typy kart za jednakowo godne polecenia każdemu, kto chce mieć szybki i prosty dostęp do drobnych pożyczek.

W obu przypadkach bank udostępnia klientowi limit kredytowy, z którego posiadacz karty może korzystać w dowolnej chwili. Kart można używać do operacji gotówkowych (pobierania pieniędzy z bankomatów) oraz bezgotówkowych. Gdy korzystasz z tych narzędzi, wydajesz nie swój kapitał, ale środki banku. Oczywiście jesteś zobligowany je zwrócić. Tu jednak pojawia się różnica między oboma płatnikami.

Krótki termin spłaty

Podczas gdy w przypadku karty kredytowej możesz w wymaganym czasie (okresie rozliczeniowym) spłacić jedynie część zadłużenia (przeważnie jest to jedynie wartość naliczonych odsetek), to w przypadku karty obciążeniowej musisz zwrócić całość pożyczonej kwoty w najbliższym okresie rozliczeniowym następującym po bieżącym okresie (w którym skorzystałeś z limitu kredytowego).

Warto zaznaczyć, że niektóre banki udostępniają klientom karty z odroczonym terminem płatności, dzięki którym (tak jak w przypadku kart kredytowych) termin spłaty zadłużenia może być przesunięty o dodatkowy czas. Zwykle jest to kolejne 20-25 dni po zakończeniu bieżącego okresu rozliczeniowego.

Automatyczna spłata z konta

Kolejna różnica między kartą charge a kredytową polega na tym, że ta druga nie jest powiązana z Twoim kontem osobistym, więc to Ty musisz zadbać o to, by we właściwym czasie (zgodnie z umową) rozliczać się z bankiem, przelewając pieniądze na rachunek karty kredytowej. Oczywiście możesz sobie ułatwić jej obsługę, korzystając z często oferowanych przez banki usług typu automatyczna spłata, jednak jest to opcja dodatkowa, z której nie musisz korzystać.

Karta obciążeniowa jest z kolei powiązana z Twoim kontem osobistym (ROR). W odpowiednim czasie, wyznaczonym w umowie (zazwyczaj raz w miesiącu) bank sam pobierze środki z Twojego rachunku na pokrycie zadłużenia na karcie charge.

Zalety kart charge

Karty obciążeniowe są dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla firm, które w prosty sposób chcą rozliczać swoich pracowników z wydatków ponoszonych przez nich podczas wyjazdów służbowych. Wydawane kwoty są sumowane przez cały okres rozliczeniowy, a następnie jednorazowo pobierane z konta firmy. Jeśli chcesz z kolei zapewnić sobie bezpieczną poduszkę finansową, z której będziesz mógł skorzystać w każdej chwili, korzystniejszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie karta kredytowa. W ten sposób będziesz mógł spłacać wykorzystaną kwotę nawet przez wiele miesięcy, co nie byłoby możliwe w przypadku karty typu charge.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam