Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego: dokumenty wymagane przez bank

2015-06-29 08:30:58

Kupując mieszkanie na kredyt - zależnie od tego, czy będzie ono nabywane na rynku pierwotnym, czy wtórnym - będziemy zobowiązani przez bank do dostarczenia określonych dokumentów. Sprawdź, które z nich będą niezbędne do kredytu na lokal używany.

Rynek wtórny od zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Oczywiście najprężniej rozwija się w mniejszych miejscowościach, w których nie działają firmy deweloperskie i gdzie po prostu nie buduje się nowych mieszkań. Nie oznacza to jednak, że tylko w małych miasteczkach istnieje popyt na lokale z drugiej ręki.

Zalety rynku wtórnego

Duże zainteresowania rynkiem wtórnym wynika m.in. z faktu, że coraz więcej mieszkań z odzysku jest praktycznie nowych. Kilkuletnie mieszkanie jest też atrakcyjne cenowo, a to bardzo istotne dla klientów poszukujących jak najlepszych ofert. Decydując się na nowy lokal, należy liczyć się z kosztami jego wykończenia. Kupując mieszkanie kilkuletnie, pozostaje nam tylko jego odnowienie. Oczywiście zawsze możemy wybrać mieszkanie z wielkiej płyty – wówczas remonty są poważniejsze, ale to już zależy od kupującego. Kupując mieszkanie deweloperskie, zawsze ponosimy większy koszt jego wykończenia.

Z reguły mieszkania z rynku wtórnego są też tańsze. Nabywając je, mamy możliwość bezpośredniej negocjacji z właścicielem. Generalnie zakup jakiejkolwiek nieruchomości oznacza jednak duży wysiłek finansowy, dlatego zarówno w przypadku rynku wtórnego, jak i pierwotnego pieniądze na zakup najczęściej pożyczamy w bankach.

Dokumenty do kredytu

Aby starać się o kredyt hipoteczny, należy dołączyć wiele dokumentów. Inne wymagania mają banki przy kredytach hipotecznych przeznaczonych na zakup mieszkań z rynku pierwotnego, a inne z rynku wtórnego.

Decydując się na zakup używanego mieszkania, należy dysponować:

 • aktualnym odpisem z księgi wieczystej prowadzonej dla kredytowanej nieruchomości,
 • jeżeli nieruchomość nie jest ujawniona w księdze wieczystej (takie sytuacje się zdarzają), należy dysponować dokumentem świadczącym, że przedmiot kredytowania został oddany do użytkowania,
 • jeżeli nie jest urządzona dla danego mieszkania księga wieczysta, dokumentami potwierdzającymi aktualny stan prawny kredytowanej nieruchomości mogą być:
  • umowa nabycia przez zbywcę prawa własności nieruchomości w formie aktu notarialnego lub
  • prawomocne postanowienie sądu o nabyciu praw spadkowych wraz z potwierdzeniem uregulowania podatku od spadku lub 
  • umowa darowizny nieruchomości na rzecz zbywcy,
  • przydział własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu wraz z zaświadczeniem ze spółdzielni informującym, że lokal objęty tym prawem jest wolny od jakichkolwiek obciążeń.

Dostarczyć też należy umowę przedwstępną sprzedaży lokalu zawartą pomiędzy kupującym i zbywcą. Umowa taka powinna zawierać:

 • adres nieruchomości,
 • powierzchnię użytkową/mieszkalną,
 • cenę zakupu,
 • termin zawarcia aktu notarialnego umowy sprzedaży.

Potrzebna zdolność kredytowa

Dokumenty, jakie należy dostarczyć do banku, są bardzo ważne, bo bez nich bank kredytu nie udzieli. Nie udzieli go również, jeżeli wnioskodawca nie będzie spełniać podstawowych warunków (nie będzie posiadał określonej zdolności kredytowej oraz pozytywnej historii kredytowej w BIK-u). To podstawa dla ubiegających się o jakikolwiek kredyt w banku.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam