Jak działa Bankowy Rejestr?

2015-06-29 08:32:12

Na jakich zasadach działa System Bankowy Rejestr i co powinniśmy o nim wiedzieć? Sprawdź informacje mające istotne znaczenie dla każdego kredytobiorcy.

Na terenie naszego kraju funkcjonuje kilka systemów zbierających informacje na temat kredytobiorców. Najważniejsze to oczywiście Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i biura informacji gospodarczej (BIG). Bazy te służą bankom, SKOK-om i części podmiotów pożyczkowych (BIK), a oprócz nich także konsumentom oraz przedsiębiorcom (BIG-i), zapewniając dostęp do sprawdzonych informacji na temat historii kredytowej firm i osób prywatnych. Dzięki ich istnieniu rynek staje się bardziej transparentny, a aktorzy na nim działający mają dostęp do sprawdzonych danych na temat osób czy firm, z którymi zamierzają podjąć współpracę.

Czym jest Bankowy Rejestr?

Bankowy Rejestr jest bazą danych, którą prowadzi Związek Banków Polskich. W bazie znajdziemy informacje identyfikacyjne dotyczące zarówno przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. System Bankowy Rejestr nie gromadzi jednak danych o wszystkich klientach, a jedynie dane osób i podmiotów niewywiązujących się z własnych zobowiązań wobec banków.

Kto może znaleźć się w Bankowym Rejestrze?

W bazie BR znajdują się informacje na temat klientów i firm, których zadłużenie wobec banków wynosi minimum dwa miesiące, będąc w kwocie minimum 200 zł w przypadku klientów indywidualnych, a 500 zł w przypadku przedsiębiorców.

Co i jak długo będzie przetwarzane?

Dane na temat dłużników spełniających wyżej wymienione kryteria mogą być przetwarzane bez zgody klienta nawet przez okres nawet 5 lat po zamknięciu rachunku w banku. Bankowy Rejestr pozwala na przetwarzanie między innymi takich danych jak PESEL, NIP, REGON, nazwa firmy lub imię i nazwisko konsumenta czy adres.  

Gdzie możemy zobaczyć dane?

Dane znajdujące się w Systemie Bankowy Rejestr są pomocą dla banków we wstępnej analizie wiarygodności kredytowej klienta. Jeśli dłużnik widnieje w Systemie BR, bank już na samym początku weryfikacji jego wniosku uzyskuje informację o nierzetelności danej osoby czy firmy, co pozwoli mu zaoszczędzić czas podczas podejmowania decyzji kredytowej.

Dane z Systemu BR udostępniane są również w raportach Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Aby zdobyć dane w ten sposób, należy jednak otrzymać pisemne upoważnienie sprawdzanej firmy lub konsumenta.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam