Średnie RRSO kredytów hipotecznych w I połowie 2015 roku

2015-06-22 12:08:31

Rekordowo niskie stopy procentowe NBP zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych, tym bardziej że już od przyszłego roku wymagany będzie jeszcze wyższy wkład własny. Sprawdźmy, jak kształtowało się średnie RRSO kredytów hipotecznych w mijającej właśnie I połowie 2015 roku.

Na początek warto przypomnieć, że na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, co oznacza, że podstawowa stopa referencyjna nadal wynosi 1,5% w skali rocznej, a to właśnie ona ma bezpośredni wpływ na WIBOR, oddziałujący z kolei na kredyty hipoteczne. Taka sytuacja sprawia, że stopy NBP nadal pozostają na rekordowo niskim pułapie, co jest w tej chwili korzystne dla kredytobiorców i zachęca do tego, by już teraz zastanowić się nad podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego.

Rzeczywiste oprocentowanie w maju i czerwcu

W czerwcu średni poziom RRSO kredytów hipotecznych kształtował się na poziomie 3,99%, co oznacza symboliczny spadek do tego, co jeszcze można było zaobserwować w maju. W rezultacie RRSO spadło o 0,02 p.p. z poziomu 4,01%. Nie można zapominać, że w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,03 p.p. wpływająca na kredyty hipoteczne stopa WIBOR 3M, osiągając wartość 1,68%. Z drugiej strony niektóre banki zdecydowały się jednak obniżyć prowizję albo marżę, dlatego mieliśmy do czynienia ze spadkiem oprocentowania rzeczywistego.

Sytuacja rynkowa jest korzystna dla kredytobiorców, ponieważ nowe zobowiązania będą w miarę tanie - przynajmniej w najbliższym czasie. Przykładowo, pożyczając 200 000 zł z okresem kredytowania 30 lat, zapłacimy pierwszą ratę w wysokości ok. 920 zł, czyli o 130 zł mniej niż przed rokiem.

RRSO od początku roku

Na początku stycznia 2015 roku średnie RRSO nie zmieniło się w stosunku do końcówki grudnia 2014 roku i pozostało na poziomie 4,45% w skali roku, by na koniec miesiąca nieco spaść - do poziomu 4,37%. Od lutego do pierwszej połowy marca obserwować można było nieustanny spadek średniego RRSO, które dopiero od drugiej połowy miesiąca ustabilizowało się na w poziomie 4%.

Warto również przypomnieć, że wskaźnik RRSO uwzględnia nie tylko koszty kredytu, ale również wartość pieniędzy w czasie.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam