Poręczenie kredytu - co warto wiedzieć?

2015-06-16 14:18:40

Poręczenie kredytu bliskiej osobie zazwyczaj traktujemy jako rodzaj przysługi. Gdy ktoś z rodziny lub przyjaciół prosi nas o stanie się żyrantem, zazwyczaj zgadzamy się, by nie urazić nikogo swoją odmową lub wątpliwościami. Tymczasem realia kredytowe mogą być różne. Niespłacone zobowiązania mogą obciążać poręczycieli. Zanim zdecydujemy się na podobne zobowiązanie, warto dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Poręczenie to jedna z dopuszczalnych metod zabezpieczenia spłaty kredytu. Czasem bank wymaga ustanowienia wręcz kilku poręczycieli, co zapewnia mu solidniejsze zabezpieczenie wierzytelności, ale jest również bezpieczniejsze dla samych żyrantów. W wypadku, gdy kredyt przestaje być spłacany terminowo, poręczyciele zyskują większą szansę na to, że bank upomni się o wpłatę należności nie ich, a innego żyranta.

Najważniejsze informacje na temat poręczania kredytu:

  • Poręczycielem kredytu może zostać osoba posiadająca zdolność kredytową do wysokości poręczanej kwoty. W tym celu badana jest owa zdolność, a od poręczyciela są wymagane dokumenty potwierdzające zatrudnienie i uzyskiwane dochody.
  • Poręczenie kredytu wpływa na dalszą zdolność kredytową żyranta. Jeśli poręczyliśmy komuś spłatę kredytu, możemy mieć kłopoty przy chęci zaciągnięcia zobowiązania na własną rękę.
  • Poręczyciel musi być przygotowany na ewentualność, w której kredyt nie będzie terminowo spłacany. Musimy mieć świadomość tego, że zawsze istnieje ryzyko, iż kredytobiorca wpadnie w kłopoty finansowe i nie będzie mógł regulować rat. Nasze poręczenie powoduje, że to do nas bank zwróci się o dalszą spłatę kredytu.

Co zrobić, by w maksymalnym stopniu zabezpieczyć interesy własne przy poręczaniu kredytu? Przede wszystkim dobrze zastanowić się, czy na pewno chcemy podejmować takie zobowiązanie. Spróbujmy również wymóc na kredytobiorcy ustanowienie kilku poręczycieli, by w razie kłopotów z kredytem, jego ciężar rozłożył się na kilka osób. Poza tym warto także monitorować spłatę zobowiązania, żyrant ma do tego prawo.

Decyzja o poręczeniu cudzego kredytu nie jest łatwa. Niesie ze sobą zagrożenia, ale zdarzają się sytuacje, w których trudno nam odmówić tego typu pomocy bliskim. Nie podejmujmy jednak tej decyzji pochopnie i w biegu. Najważniejsze to działać zgodnie z planem i wiedzieć, jakie konsekwencje niosą za sobą nasze decyzje finansowe.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam