Kiedy PKO BP księguje przelewy przychodzące?

2015-05-20 16:14:07

Przelewy przychodzące i wychodzące księgowane są o różnych godzinach, w zależności od banku. Sprawdźmy, kiedy odbywa się to w PKO BP.

Przelew to, obok płatności kartami płatniczymi, jeden z najpopularniejszych sposobów dokonywania operacji bezgotówkowych. Przekazanie pieniędzy przelewem wymaga podania tylko kilku niezbędnych danych, takich jak numer rachunku odbiorcy czy jego imię i nazwisko. Dodatkowo przy przelewach dokonywanych przez bankowość elektroniczną banki wymagają autoryzacji. Zwykle dokonuje jej się poprzez podanie jednorazowego kodu z karty kodów lub z otrzymanej wiadomości SMS.

Sprawdź też: Dlaczego na przelew trzeba tak długo czekać?

Mówiąc o przelewach, warto wspomnieć o zleceniu stałym (jest to dyspozycja cyklicznego przelewania określonej sumy na wskazany rachunek odbiorcy) albo poleceniu zapłaty, które wykonywane jest w kwocie na żądanie odbiorcy. Oczywiście, my, jako właściciel konta, musieliśmy wcześniej wyrazić zgodę na obciążenie naszego rachunku na rzecz danego odbiorcy.

Systemy przelewów

Do 2004 roku w Polsce był używany System Bankowych Izb Rozliczeniowych (SYBIR), który potem został całkowicie zastąpiony przez Elixir, czyli przez nowoczesny system rozliczeń międzybankowych. Oparto go na teletransmisji danych, a czuwa nad nim Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy standardowe przechodzące przez ten system przekazywane są między bankami w dni robocze w ramach trzech sesji dziennie (wychodzących i przychodzących).

Sprawdź też: Przelew zagraniczny - kiedy dotrze na konto odbiorcy?

Warto też dodać, że możemy korzystać z przelewów nie tylko standardowych, ale także natychmiastowych (w tym BlueCash, Express Elixir).

Sesje przychodzące

Księgowanie przelewów Elixir przychodzących z innych banków w PKO Banku Polskim odbywa się w dni robocze godzinach:

  • I sesja - 11:30,
  • II sesja - 15:10,
  • III sesja - 17:30.

Sesje wychodzące

Sesje wychodzące realizowane są przez PKO BP w godzinach:

  • I sesja - 8:00,
  • II sesja - 11:45,
  • III sesja - 14:30.

Warto również wiedzieć, że jeśli złożymy dyspozycję przelewu po godzinie 14:30, a więc po ostatniej sesji, mimo, że nasz rachunek zostanie obciążony, przelew zostanie wykonany dopiero dnia następnego lub pierwszego następnego dnia roboczego.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam