Jak przez Internet opłacić rachunki kartą kredytową?

2015-06-19 13:49:54

Karta kredytowa to wygodne narzędzie, które najczęściej wykorzystywane jest do realizacji płatności bezgotówkowych w punktach handlowych. Czy jednak może być ratunkiem, gdy brakuje nam pieniędzy, a trzeba zrobić pilny przelew? Czy za pomocą karty kredytowej można opłacić rachunki przez Internet, a jeśli tak - ile będzie to kosztowało?

Wykonywanie przelewów z kart kredytowych dostępne jest właściwie w każdym banku. Możemy dzięki temu nie tylko zapłacić kartą w sklepie, ale też wysłać pieniądze znajomemu czy opłacić domowe rachunki. Przed wykonaniem takiej operacji warto jednak sprawdzić, ile to będzie nas kosztowało, bo najczęściej instytucje finansowe słono sobie liczą za takie przelewy.

Nie zawsze płacenie kartą kredytową się opłaca

Na pewno warto unikać wypłacania kartą kredytową pieniędzy z bankomatu ze względu na koszty. Bank nie tylko nalicza wówczas odsetki od powstałego zadłużenia (okres bezodsetkowy nie dotyczy operacji gotówkowych - przynajmniej w większości banków), ale i pobiera prowizję od podjęcia pieniędzy.

Najtańszy sposób użytkowania karty kredytowej to ograniczenie się do wykonywania za jej pomocą płatności bezgotówkowych, a potem spłacanie wykorzystanego limitu kredytowego w okresie bezodsetkowym.

Niestety, drogie są także przelewy wykonywane karty kredytowej. W sytuacjach kryzysowych czasami nie mamy jednak wyboru i właśnie w ten sposób regulujemy rachunki lub spłacamy raty kredytu.

Ile kosztuje przelew z karty kredytowej?

Banki w różny sposób podchodzą do przelewów z karty, dlatego też stosują różne typy opłat za tego typu operacje. Mogą je bowiem traktować:

a) jako transakcja gotówkowa

  • w Banku Zachodnim WBK zapłacimy 3% od kwoty przelewu, jednak nie mniej niż 5 zł.
  • drożej jest w PKO BP, bo tu zapłacimy 4% od kwoty przelewu i nie mniej niż 10 zł,
  • ING Bank Śląski pobiera tylko 2% wartości przelewu (nie mniej niż 5 zł),
  • w Getin Banku zapłacimy 2,5% kwoty transakcji.

b) jako operacja bezgotówkowa

  • Citi Handlowy nie pobiera żadnych opłat od płatności rachunków wykonanych kartą kredytową, jeśli spłacimy saldo w ciągu 54 dni.
  • w Deutsche Banku opłacanie rachunków kartą kredytową jest traktowane jako transakcja bezgotówkowa (przelewy „Twoje Rachunki”) i tym samym bezpłatna w okresie bezodsetkowym  (56 dni).

Przelew – transakcja bezgotówkowa czy gotówkowa?

Jeśli już chcemy zapłacić rachunki kartą kredytową, najlepiej zrobić to w banku, który traktuje takie operacje jako transakcje bezgotówkowe, czyli nie nalicza nam odsetek, gdy spłacimy pożyczone środki w okresie bezodsetkowym. Na duże koszty musimy jednak przygotować się tam, gdzie taka płatność zaliczana jest do transakcji gotówkowych, a wtedy nie ma już znaczenia, czy uregulujemy zobowiązanie w okresie bezodsetkowym.

Pamiętajmy przy tym, że oprocentowanie kart kredytowych - choć obecnie niskie ze względu na niskie stopy procentowe - zwykle znajduje się na poziomie maksymalnego oprocentowania dopuszczanego ustawowo w danej chwili.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam