Ile kosztuje podpis elektroniczny?

2015-04-29 17:35:14

Stosowanie podpisu elektronicznego w Polsce nadal nie jest powszechne, chociaż już w wielu przypadkach takiego podpisu się używa. Czy wiesz, na jakich zasadach on działa i ile kosztuje? Jeśli nie, poniżej znajdziesz odpowiedź.

Podpis elektroniczny dla wielu osób nadal jest nowością. Wielu konsumentów i przedsiębiorców nie wie, jak się z niego korzysta. Jest to tymczasem zaszyfrowany ciąg znaków, deklaracja tożsamości autora złożona w postaci elektronicznej. Składany jest pod określonym dokumentem.

Kiedy stosuje się podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny stosowany jest do podpisywania określonych dokumentów. O tym, w jakich sytuacjach jest honorowany, decyduje Ministerstwo Gospodarki. Można go używać do podpisywania dokumentów handlowych i cywilnoprawnych, w korespondencji z urzędami, przy rejestracji działalności gospodarczej, deklaracjach celnych i podatkowych, a nawet dokumentacji medycznej.

Jeżeli ktoś chce dokładnie sprawdzić, w jakich sytuacjach honorowany jest podpis elektroniczny, powinien wejść na stronę internetową Ministerstwa Gospodarki.

Nie ma nic za darmo

Jeśli chcemy stosować bezpieczny podpis elektroniczny, musimy liczyć się z kosztami. Aby móc korzystać z tej formy podpisu, należy zakupić odpowiedni zespół urządzeń, który kosztuje ok. 300 zł. W kolejnych latach wystarczy już tylko opłacać abonament wynoszący ok. 120 zł. To mniej więcej tyle, ile wynosi opłacenie domeny internetowej.

Kupujemy zestawy do podpisu

O zakup tego rodzaju zestawów w Polsce nie jest trudno, ale można tego dokonać tylko w pięciu firmach posiadających odpowiednie certyfikaty. Są to:

  • Unizeto-Certum,
  • PWPW,
  • Krajowa Izba Rozliczeniowa,
  • CentCert,
  • Euro Cert.

Najczęściej takie zestawy kupują osoby prowadzące działalność gospodarczą, chociaż zdarzają się również klienci indywidualni. Jeżeli są to firmy, mogą włączyć koszt zakupu urządzeń do podpisu elektronicznego w koszty uzyskania przychodu.

Podpis elektroniczny składany jest poprzez specjalną kartę procesorową lub token USB oraz specjalne oprogramowanie.

Instalacja programu

Instalacja oprogramowania jest stosunkowo łatwa. Jeżeli ktoś ma z tym trudności, najlepiej poprosić o pomoc specjalistów, np. poprzez infolinię Certum. Generalnie jednak nie ma większego problemu z zainstalowaniem oprogramowania w komputerach z systemem Windows.

Sam zakup zestawu nie wystarczy

Zakup zestawu oraz instalacja oprogramowania to za mało, aby móc korzystać z podpisu elektronicznego. Należy uzyskać odpowiedni certyfikat, który następnie trzeba wgrać w kartę kryptograficzną. Tego wszystkiego w zestawie nie ma. Musi być on przygotowany pod konkretną osobę czy firmę. Nikt inny nie może przecież korzystać z naszego podpisu, musi być zachowana pełna anonimowość. Aby korzystać pełnoprawnie z podpisu elektronicznego, należy czekać, aż dotrą odpowiednie dokumenty.

Wystarczy kliknięcie

Jak odbywa się korzystanie z podpisu elektronicznego? To banalnie proste: wystarczy w odpowiedniej aplikacji wybrać dokumenty do podpisu, a następnie kliknąć „podpisz”.

Od lipca wszystkie firmy rozliczające się elektronicznie z ZUS będą musiały opatrywać podpisem elektronicznym dokumenty przesłane pocztą elektroniczną – oczywiście z uwzględnieniem wszystkich przepisów i procedur dotyczących stosowania tego typu podpisów.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam