Polacy wolą kupować nowe mieszkania od używanych

2015-04-22 14:05:00

Polacy preferują kupno nowych mieszkań, a ich zainteresowanie rynkiem wtórnym spada. Co stoi za takim trendem? Sprawdzamy.

Najnowsze dane statystyczne pokazują, że trend z 2014 roku (czyli wzrost sprzedaży nowych mieszkań) utrzymuje się również w tym roku. W lutym rozpoczęto budowę 15 tys. nowych mieszkań. Jest to wynik oscylujący wokół rekordu z 2007 roku. Zainteresowanie mieszkaniami przekłada się na zwiększone zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. W lutym i marcu liczba zapytań wzrosła w skali rocznej o około 3 proc., co bardzo dobrze wróży na przyszłość.

Przyczyny zmian

Tak pozytywna sytuacja na rynku nie wzięła się znikąd. Wpłynęły na nią przede wszystkim dwa czynniki:

  • niskie stopy procentowe,
  • dostępność programu Mieszkanie dla Młodych.

Rekordowo niskie stopy procentowe (przypomnijmy, że stopa referencyjna NBP to zaledwie 1,5% - na niewiele wyższym poziomie kształtuje się WIBOR) oznaczają, że dla konsumentów kredytowanie stało się bardzo opłacalne. Program Mieszkanie dla Młodych to dodatkowy bodziec, ponieważ możemy uzyskać w nim całkiem sporą pomoc finansową.

Statystyki rynku pierwotnego

Dane opublikowane przez 8 spółek deweloperskich notowanych na giełdzie pokazują, że w I kwartale tego roku udało się im sprzedać łącznie 2589 nowych mieszkań. Wynik prezentuje się bardzo dobrze. Nawet lepiej, jeśli porównamy go do analogicznego okresu w 2014 roku. Wtedy sprzedaż nowych mieszkań była niższa o 5,5 proc. W ciągu ostatnich kwartałów (rok 2014 i I kwartał roku 2015) średnia sprzedaży oscyluje wysoko wokół 2400 mieszkań.

Sytuacja na rynku wtórnym

Choć trudno dotrzeć do jednolitych danych na temat rynku wtórnego, to co nieco o jego sytuacji mogą powiedzieć nam dane firmy Raes. Oszacowała ona, że w 6 największych miastach polskich w ubiegłym roku sprzedano o 20 proc. mieszkań więcej niż w roku 2013. Jednocześnie liczba udzielonych kredytów hipotecznych (dane Związku Banków Polskich) spadła tylko o 1,6 proc. To może oznaczać, że ożywienie jakie obserwujemy na rynku pierwotnym omija szerokim łukiem rynek wtórny.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam