Pożyczki społecznościowe - także pod hipotekę

2015-04-17 19:10:19

Pożyczki społecznościowe, chociaż funkcjonujące po rynku finansowym od zaledwie kilku lat, z roku na rok zdobywają coraz więcej zwolenników. Do Polski przybyły z rynku brytyjskiego, na którym coraz częściej udzielane są także pod hipotekę.

Rynek pożyczek społecznościowych od dłuższego czasu szukał pomysłu na ożywienie, ponieważ zaczynało dochodzić do stagnacji w tym segmencie. Pożyczkodawcy przeważnie nie dysponowali dużymi środkami, a wszelkie inwestycje były raczej krótkookresowe.

W tej sytuacji ożywczym pomysłem może okazać się finansowanie nieruchomości (pionierem był amerykański portal Money360). Niestety z podobnych serwisów korzystali tylko zamożni i doświadczeni inwestorzy, ponieważ już na samym początku trzeba było wpłacić co najmniej kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Nowe rozwiązania

Rozwiązaniem na te bolączki może okazać się uruchomiony w Wielkiej Brytanii rynek Landbay, który przyjął nieco inne rozwiązania niż np. Money 360. W jego przypadku najniższa inwestycja to tylko 100 funtów.

Pewnym ograniczeniem jest to, że pożyczki trafiają do osób kupujących nieruchomości na wynajem. Hipoteka mieszkania jest w tym przypadku zabezpieczeniem. W zamian za pożyczkę, inwestor dostaje co miesiąc określoną sumę pieniędzy.

Jak pożyczyć pod hipotekę?

Pożyczki społecznościowe pod hipotekę to doskonałe wsparcie dla osób, które utrzymują się z wynajmu nieruchomości, a nie zawsze mogą liczyć na bankowe pożyczki. Oznacza to, że również w tym segmencie pożyczki społecznościowe mają być uzupełnieniem oferty instytucji finansowych.

Z drugiej strony korzystanie z Landbay oznacza również szczegółową weryfikację. Pożyczkobiorca musi zarabiać przynajmniej 30 000 funtów rocznie, natomiast czynsz z tytułu najmu powinien wynosić co najmniej 125% miesięcznej raty zaciągniętej za pośrednictwem Landbay pożyczki. Sprawdzana jest także dokładnie nieruchomość, która zostanie sfinansowana pożyczką. Sama platforma dokonuje wyceny tej nieruchomości, a akwizycja pożyczkodawców prowadzona jest poprzez brokerów kredytowych.

Wysokość rat

Jak taka pożyczka wygląda w praktyce? Pożyczkodawca i pożyczkobiorca podpisują umowę. Wszystkie dokumenty, które związane są z tym porozumieniem, jak i zabezpieczenia na hipotece, pozostają w depozycie powiernika, który nie jest związany z portalem Landbay, by w przypadku jego likwidacji obsługa wierzytelności nadal była kontynuowana.

Co ciekawe, pożyczkobiorca spłaca co miesiąc jedynie odsetki, a całość pożyczonych środków musi oddać pod koniec obowiązywania umowy. Dług taki może zostać także zrefinansowany. Warto dodać, że Landbay zarabia na opłatach od takich umów oraz na marży.  

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam