Z których rodzajów kredytów może korzystać przedsiębiorca?

2015-04-17 12:25:02

Przedsiębiorcy potrzebują zewnętrznego finansowania. Jest ono niezbędne do prowadzenia bieżącej działalności i do rozwoju prowadzonych przez nich firm. Pomocne mogą być kredyty bankowe, których oferta jest dość bogata.

Kłopoty finansowe towarzyszą niemal zawsze osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Nie tylko one decydują, że przedsiębiorcy zaczynają szukać finansowania zewnętrznego. Jeżeli firma chce konkurować z innymi na rynku, musi się rozwijać, inwestować, a na to potrzebne są pieniądze.

Banki nie chcą już ryzykować

Oferta kredytów dla przedsiębiorców jest dość bogata, ale banki niezbyt chętnie udzielają ich firmom. Szczególnie początkujące firmy mogą mieć kłopoty z uzyskaniem pożyczki. Jeżeli jednak firma dobrze rokuje, ma odpowiednie zaplecze finansowe oraz jest w stanie przedstawić konkretne zabezpieczenia, banki z pewnością udzielą jej kredytu. Najlepiej jednak zwracać się o kredyty dla firm do banków, w których przedsiębiorcy mają założone konta firmowe i które prowadzą kompleksowa obsługę finansową firmy.

Rodzaje kredytów dla firm

Oferta kredytów dla firm jest bogata. Mogą to być kredyty obrotowe, kredyty gotówkowe, inwestycyjne, karty kredytowe czy konta z limitem zadłużenia firmy. Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z konkretnej oferty banku, powinien wszystko dokładnie przeanalizować i przemyśleć, a także zwrócić uwagę na różnice pomiędzy tymi produktami bankowymi. Należy dopasować odpowiedni kredyt do aktualnych potrzeb oraz możliwości firmy.

Kredyty obrotowe

Kredyty tego typu przeznaczane są na bieżącą działalność firmy, np. na pokrycie bieżących kosztów administracyjnych, na zakup środków produkcji, wyposażenia czy pokrycie kosztów zatrudnienia. Kredyty obrotowe pomagają utrzymać płynność finansową firmy np. w sytuacji, kiedy nie jest ona w stanie spłacać z własnych środków bieżących zobowiązań. Finanse często bywają zamrożone z powodu poślizgów terminowych w płatnościach kontrahentów. Do czasu odzyskanie pieniędzy kredyty obrotowe pozwalają przedsiębiorcom realizować swoje płatności.

Kredyty inwestycyjne na rozwój firm

Kredyty inwestycyjne przeznaczane są na inwestowanie w rozwój przedsiębiorstw. Kredyt inwestycyjny jest długoterminowym kredytem celowym, przeznaczonym na konkretny cel inwestycyjny, np. na modernizację bądź budowę nowych nitek produkcyjnych, na zwiększenie majątku trwałego, a także na zakup licencji, nowych technologii czy patentów. Z takiego kredytu należy się rozliczyć przed bankiem, dlatego należy gromadzić wszystkie faktury i rachunki czy umowy kupna-sprzedaży.

Konto z limitem lub linia kredytowa

Taka możliwość kredytowania firmy również istnieje. Banki mają ten produkt w swojej ofercie. Linia kredytowa czy też konto z limitem oznacza, że przedsiębiorca i właściciel konta firmowego może starać się w banku o limit kredytowy w koncie. Jeśli zabraknie mu środków na rachunku firmowym, może korzystać z pieniędzy bankowych do wysokości przyznanego limitu. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego rodzaju kredytowania, tak samo zresztą jak z kart kredytowych dla firm.

Tomasz Słupczyński