Lista najczęściej pobieranych opłat kredytowych

2015-04-08 13:45:20

Kredyt to skuteczny sposób na pozyskanie gotówki, np. na sprzęt RTV, AGD, remont, samochód, wakacyjny wyjazd, a nawet na mieszkanie. Polacy bardzo chętnie finansują różne wydatki, pożyczając pieniądze, które oddają później przez kilka miesięcy lub lat. Decydując się na takie rozwiązanie, rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, ile kosztuje nas kredyt. Oto lista najczęściej pobieranych opłat.

Czy biorąc kredyt w banku, kredytobiorca czyta umowę przed jej podpisaniem? Jest to niestety rzadko spotykane, przede wszystkim dlatego, że taki dokument jest napisany małym druczkiem i do tego zawiera zwykle kilkanaście stron. Jest to jednak podstawowy błąd kredytobiorcy, ponieważ właśnie w umowie kredytowej są zapisane warunki udzielenia kredytu, a także związane z nim opłaty. Sprawdźmy, jakie.

Sprawdź też: Jak wynegocjować z bankiem kredyt gotówkowy bez ubezpieczenia?

Oprocentowanie

Oprocentowanie jest sumą dwóch wartości - stopy bazowej, dla kredytów złotowych jest to WIBOR, dla walutowych np. LIBOR (to cena, którą bank musi zapłacić za pożyczenie pieniędzy od innych instytucji), oraz marży, która jest zależna od ryzyka kredytowego kredytobiorcy i oczekiwanego dochodu. Wysokość oprocentowania kredytu decyduje o wartości odsetek, jakie zapłacimy od pożyczonych pieniędzy. Oprocentowanie nominalne nie może obecnie przekraczać 10% w skali roku.

Prowizje

Często od udzielenia kredytu banki naliczają prowizję. Jest to przeważnie kilka-kilkanaście procent pożyczanej kwoty. Często taka opłata jest po prostu doliczona do kwoty netto kredytu, czyli kwoty, którą otrzymuje do dyspozycji kredytobiorca, i rozłożona na raty z całością zobowiązania.

Zabezpieczenia

Wśród kolejnych opłat pobieranych przez bank z tytułu udzielenie kredytu znajdują się zabezpieczenia. Do nich zaliczyć można wymóg wykupienia ubezpieczenia, np. od utraty pracy, na życie itp., przewłaszczenie czy hipotekę (a nieruchomość także musi być ubezpieczona i trzeba ją wcześniej wycenić).

Wcześniejsza spłata kredytu

Posiadając zaoszczędzone środki finansowe, można je przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu. W takim wypadku musimy liczyć się z tym, że bank może naliczyć nam za to dodatkową opłatę.

Opłaty dodatkowe

Do opłat dodatkowych należą:

  • opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego,
  • opłaty za utrzymywanie limitu kredytowego,
  • opłaty za obowiązkowy rachunek bankowy.

Sprawdź też: Tych opłat kredytowych nie uda Ci się uniknąć

Mądre pożyczanie

Decydując się na kredyt, rozważmy wszystkie jego plusy i minusy. Przede wszystkim zastanówmy się, czy stać nas na płacenie co miesiąc określonej raty. Takie zobowiązane łatwo wziąć na siebie w chwili obecnej, a jednak spłacanie go przez kilka lub kilkadziesiąt lat może stać się dla kredytobiorcy uciążliwe. Wnioskując w banku o kredyt, musimy liczyć się z różnymi opłatami i kosztami, ponieważ bank nie jest instytucją charytatywną i chce zarobić na pożyczonych nam pieniądzach.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam