Nie przeznaczaj wszystkich oszczędności na wkład własny

2015-04-07 14:34:17

Im wyższy wkład własny, tym łatwiej o kredyt hipoteczny. Czy warto przeznaczać wszystkie swoje oszczędności na wkład własny?

Od stycznia bieżącego roku ubiegających się o kredyty hipoteczne obowiązuje wkład własny w wysokości 10 proc. wartości nieruchomości. To jednak nie koniec. Już za dwa lata – zgodnie z Rekomendacją S – obowiązkowy wkład własny przy kredytach hipotecznych będzie wynosił aż 20 proc. (wcześniej, w roku 2016, wzrośnie do 15 proc.). 20 proc. wkładu własnego to już bardzo poważna kwota (przy zakupie mieszkania o wartości 300 tys. zł, aż 60 tys. zł musielibyśmy zgromadzić we własnym zakresie). Osoby myślące o kredycie hipotecznym w przyszłości, powinny już teraz zacząć odkładać pieniądze.

Nie inwestuj wszystkich oszczędności

Wiele osób przez lata gromadzi oszczędności, aby później jak najmniej pożyczyć i nie mieć kłopotów z uzyskaniem kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy na budowę domu. Czy warto przeznaczać wszystkie swoje oszczędności na wkład własny? Zdecydowanie nie.

Warto tylko cześć oszczędności przeznaczyć na obowiązkowy wkład własny. Pozostała kwota przyda się na wykończenie mieszkania czy ewentualne remonty w przyszłości. Można też nadwyżki finansowe zainwestować, a zysk przeznaczyć na przykład na wcześniejszą spłatę kredytu lub na chwile, gdy będziemy mieć problemy z regulowaniem raty.

Wyższy wkład – wyższa pozycja negocjacyjna

Finansowanie większej części inwestycji z własnej kieszeni ma jednak spore plusy. Przeznaczając jak najwięcej swoich oszczędności ponad obowiązujący wkład własny, możemy z bankiem negocjować nie tylko wysokość marży (przekłada się to na późniejsze oszczędności), ale również inne warunki kredytowania, np. wysokość prowizji. Będziemy mieć zatem wyższą pozycję negocjacyjną.

Poduszka finansowa

Nawet biorąc pod uwagę fakt korzystniejszych warunków przy podwyższonym wkładzie własnym, nie należy zapominać o własnym komforcie i poczuciu bezpieczeństwa. Nie można pozbywać się wszystkich oszczędności. Jeżeli istnieje taka możliwość, należy zostawić sobie ich część, tworząc dla siebie i swojej rodziny poduszkę finansową. Spłata kredytu hipotecznego trwa nawet 35 lat. W tym okresie wiele może się zdarzyć. Lepiej mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę.

Wskazany doradca finansowy

Od decyzji o kredycie hipotecznym w dużej mierze należy nasze przyszłe życie, bowiem jest to kredyt długoterminowy, spłacany nawet przez kilkadziesiąt lat. Dlatego tak ważne jest dopasowanie go do własnych potrzeb, a także możliwości finansowych. Wybór jak najkorzystniejszego dla siebie kredytu nie jest łatwy, dlatego najlepiej zasięgnąć opinii doradcy finansowego, który dysponuje bogatą wiedzą na temat dostępnych ofert wielu banków.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam