Ujemne oprocentowanie kredytów w CHF tylko w niektórych bankach

2015-03-31 17:49:39

Z tygodnia na tydzień pojawia się coraz więcej propozycji pomocy kredytobiorcom posiadającym zobowiązania we frankach szwajcarskich. Jednym z rozwiązań, wdrożonym już przez niektóre banki, jest ujemne oprocentowanie kredytów w CHF.

Jeszcze pod koniec 2014 roku, gdy LIBOR powoli osiągał ujemną wartość, banki twierdziły stanowczo, że nie będzie to uwzględniane w oprocentowaniu kredytów hipotecznych we frankach. Sytuacja z połowy stycznia br., gdy Szwajcarzy obniżyli stopy procentowe i LIBOR 3M CHF spadł do ok. -0,9%, sprawiła jednak, że stanowisko instytucji finansowych zaczęło łagodnieć.

Ujemny LIBOR

Poszczególne banki zaczęły dopuszczać ujemny LIBOR pod naciskiem Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki, a także za sprawą sugestii Związku Banków Polskich. Problem jednak w tym, że ujemny LIBOR będzie odczuwalny dopiero po aktualizacji oprocentowania, która najczęściej ma miejsce co kwartał. Jednak już w tym miesiącu lub w kwietniu kredytobiorcy powinni odczuć różnicę.

Ujemne oprocentowanie

Jak możemy dowiedzieć się z danych przygotowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wszystkie 22 banki, do którym wysłano zapytanie, zaczęły uwzględniać ujemny LIBOR, ale tylko 8 z nich dopuszcza ujemne oprocentowanie kredytów. Wśród tej ostatniej grupy znajdują się:

  • PKO BP,
  • BGŻ,
  • Alior Bank,
  • eurobank,
  • Deutsche Bank Polska,
  • BOŚ,
  • Citi Handlowy,
  • Bank Zachodni WBK.

Co to w praktyce oznacza? Jeśli marża kredytu hipotecznego byłaby na poziomie 0,7%, natomiast LIBOR pozostawałby na wspomnianym pułapie -0,9%, oprocentowanie kredytu musiałoby wynosić -0,2%. W tej sytuacji to bank powinien dopłacić do kredytu. Inaczej mówiąc, kredytobiorca spłaca kapitał pomniejszony o ujemne odsetki.

Inne pomysły pomocowe

Oprócz opcji z ujemnym LIBOR-em i ujemnym oprocentowaniem, banki często proponują również uproszczoną procedurę zawieszenia spłaty (wakacje kredytowe) lub wydłużenie okresu kredytowania. Pomysły na pomoc frankowiczom się mnożą, ale wiele z nich pozostaje w sferze idei i planów. Ostatnio Związek Banków Polskich zaproponował utworzenie funduszu wspierania restrukturyzacji kredytów, który miały wspomagać nie tylko kredytobiorców w szwajcarskiej walucie, drugi fundusz miałby stabilizować wysokość raty i adresowany byłby tylko do frankowiczów. Jednak te projekty już zostały skrytykowane przez KNF.    

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam