Na rynku pierwotnym czy wtórnym - gdzie szukać mieszkania?

2015-02-27 08:26:43

Kupując mieszkanie, musimy się zastanowić nad własnymi potrzebami lokalowymi, a także zdecydować się na właściwą lokalizację. Warto jednak zacząć od przemyślenia podstawowej kwestii - tego, czy będziemy szukać mieszkania na rynku pierwotnym, czy wtórnym.

Wielu Polaków szuka obecnie mieszkania na rynku wtórnym, nawet nie przyglądając się rynkowi pierwotnemu. Wszystko dlatego, że zwiększył się dostęp do mieszkań kilkuletnich, a więc prawie nowych. W tym wypadku wpływa to zasadniczo na cenę lokalu mieszkalnego.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny skupia nowe mieszkania i domy. Zakupu dokonuje się najczęściej od dewelopera, czasami stroną sprzedająca jest spółdzielnia. W tym wypadku mamy do wyboru różne opcje, np. kupno mieszkania, które będzie skończone za pół roku lub już jest gotowe z wydanym pozwoleniem na użytkowanie.

Nabywając nowy lokal, musimy przygotować się na jego wykończenie, ponieważ mieszkanie z rynku pierwotnego znajduje się w tzw. stanie deweloperskim, czyli posiada tylko drzwi wejściowe, okna i ściany, nie ma podłóg i białego montażu. Wszystko trzeba kupić i samemu zainstalować.

Dodatkowo, decydując się na kupno dopiero powstającego mieszkania na rynku pierwotnym, musimy liczyć się z ryzykiem, że deweloper bez podania przyczyny wstrzyma budowę na bliżej nieokreślony czas bądź ogłosi upadłość. Prawo, co prawda, zabezpiecza interesy klientów, ale straconego czasu i nerwów nikt nie zrekompensuje.

Nabywając nowy lokal, płacimy cenę ustaloną przez inwestora. Deweloperzy nie są skłonni negocjować cen sprzedawanych nieruchomości, chociaż czasami zdarzają się wyjątki.

Warto również wiedzieć, że kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, mamy możliwość skorzystania z rządowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych.

Rynek wtórny

Na rynku wtórnym dostępne są nieruchomości używane. W tym przypadku kupujemy mieszkanie lub dom zazwyczaj od osoby fizycznej lub za pośrednictwem biura nieruchomości. Lokale z rynku wtórnego są wykończone i urządzone, a przede wszystkim, są z reguły tańsze od nowych. Dodatkowo, nabywając mieszkanie bezpośrednio od właściciela, mamy możliwość negocjacji ceny zakupu.

Używany lokal jest wykończony, więc nie trzeba ponosić inwestycji na podstawowe elementy, ograniczając się tylko do większego lub mniejszego remontu. Decydując się na kupno mieszkania z drugiej ręki, warto jednak poprosić o pomoc specjalistę, który oceni stan techniczny lokalu.

Za mieszkanie na rynku wtórnym musimy zapłacić od razu wszystkie podatki i opłaty notarialne, np. podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% wartości nieruchomości, a także prowizje dla pośrednika od 2% do 4% wartości nieruchomości. Przy zakupie na rynku pierwotnym nie ma ani PCC, ani prowizji dla pośrednika.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam