Na co najczęściej pożyczają Polacy?

2015-03-13 13:09:43

Duża grupa polskich rodzin miewa problemy finansowe, nie radząc sobie nawet z bieżącymi wydatkami. Pożyczają na codzienne zakupy, czynsz, a także spłatę innych długów. Sprawdź, ilu procent Polaków dotyka ten problem.

Kredyty konsumpcyjne i karty kredytowe są w dużej mierze wykorzystywane dla zaspokojenia podstawowych potrzeb. To prowadzi do patowej sytuacji, w której suma otrzymywanych środków nie wystarcza na pokrycie wydatków i opłat związanych z pożyczanymi pieniędzmi.

Ile pożyczek przyznano w 2014 roku?

Zgodnie z grudniowymi informacjami Biura Informacji Kredytowej, banki i SKOK-i udzieliły w 2014 roku przeszło 6,6 mln kredytów gotówkowych i ratalnych. Łączna kwota udzielonych pożyczek tego typu wyniosła około 70 mld zł. To więcej niż w poprzednim roku.

Zachętą do korzystania z pożyczek gotówkowych było niskie oprocentowanie, skutkiem obniżania stóp procentowych NBP. Być może właśnie dlatego rok 2014 wypadł rekordowo pod względem ilości pożyczanych przez Polaków pieniędzy.

Na jaki cel najczęściej pożyczają Polacy?

Polacy przeznaczali pozyskane środki najczęściej na remonty, spłatę zobowiązań i bieżące cele konsumpcyjne. Co ciekawe, ta lista potrzeb kredytowych jest stała. Już w 2013 roku zachowania konsumentów wskazywały na ten sam cel kredytowy. Zgodnie z danymi Idea Expert aż 24 proc. klientów instytucji pożycza na cele poprawy warunków mieszkaniowych, czyli wszelakiego rodzaju remonty. Niepokoi jednak to, że aż 22 proc. pożyczone pieniądze przeznaczyło na bieżącą konsumpcję. Co to oznacza? Że co piąty Polak pożycza, żeby wesprzeć swój budżet domowy w codziennych wydatkach. Identyczny odsetek osób potrzebował pieniędzy na spłatę innych zobowiązań.

O ile pokrywanie nagłych potrzeb i remontów jest zrozumiałym zjawiskiem, o tyle zapożyczanie się na spłatę zaległych zobowiązań jest bardzo niepokojące i powinno być sygnałem alarmowym dla każdego gospodarstwa domowego. W ten sposób łatwo popaść w bardzo solidne zadłużenie, nakręcić spiralę długów i stać się zupełnie niewypłacalnym.

Dlaczego tak chętnie korzystamy z pożyczek?

Kredyty gotówkowe są łatwo dostępne. Wystarczy dowód osobisty, odpowiednia zdolność kredytowa i parę chwil w banku, by uzyskać drobną pożyczkę lub finansowanie zakupu ratalnego. Ta prostota korzystania z pożyczek powoduje, że chętniej i bez większych oporów decydujemy się na kolejny zakup na raty lub pożyczkę na dowolny cel.

 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam