Kupujemy na kredyt dom z rynku pierwotnego - jakie dokumenty będą potrzebne?

2015-03-07 12:52:20

Potrzebujesz kredytu na zakup domu z rynku pierwotnego? Dowiedz się, jakich dokumentów dotyczących upatrzonej nieruchomości będziesz potrzebował.

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Można je zrealizować na różne sposoby: wybudować dom od podstaw, nabyć go od kogoś innego, odziedziczyć lub po prostu kupić dom na rynku pierwotnym. Każdy z tych sposobów realizacji celu wiąże się z innymi wymaganiami, procesami i niezbędnymi dokumentami. Jakie dokumenty będą nam potrzebne konkretnie przy kupnie domu z rynku pierwotnego?

1. Odpis z KW

W pierwszej kolejności będzie trzeba dostarczyć odpis z księgi wieczystej dotyczący kredytowanej nieruchomości. Co istotne, taki odpis nie może być wcześniejszy niż sprzed okresu trzech miesięcy.

Jeżeli dom, który chcemy kupić nie znajduje się w księdze wieczystej, wtedy należy dostarczyć do banku dokument, który świadczył będzie o tym, że przedmiot kredytowania został oddany do użytkowania i nadaje się do zamieszkania.

2. Zgodna na zwolnienie obciążenia hipotecznego

W przypadku gdy dom jednorodzinny jest obciążony hipoteką, która zabezpiecza kredyt na realizację samej budowy, należy dostarczyć specjalne zaświadczenie od banku-wierzyciela, który wyrazi na piśmie zgodę na wyłączenie spod obciążenia nieruchomości, a także określi warunki takiego wyłączenia.

3. Oświadczenie zbywcy

Kolejna kwestia to oświadczenie zbywcy. Najlepiej jeśli będzie ono wystawione na formularzu bankowym. Może być także wystawione na innym druku, ale należy zadbać o to, aby zawierało te same informacje co druk bankowy.

4. Umowa przedwstępna

Przy wnioskowaniu o kredyt na dom jednorodzinny nie obędzie się także bez umowy przedwstępnej regulującej sprzedaż nieruchomości. W takiej umowie winny znaleźć się:

  • dane zbywcy,
  • adres domu,
  • powierzchnia nieruchomości,
  • planowany termin zawarcia aktu notarialnego umowy-sprzedaży,
  • cena zakupu.

5. Wyciąg z KRS/wpis do ewidencji dz. gosp.

Dodatkowo potrzebny będzie wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego Zbywcy bądź zaświadczenie, informujące że inwestor zastępczy jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam