Ile kosztuje odroczenie raty kredytu hipotecznego?

2015-02-24 18:36:35

Jeśli chcemy na miesiąc czy dwa odpocząć od rat kredytu hipotecznego, możemy zawnioskować w banku o odroczenie spłaty kolejnych rat. Tylko, czy tzw. wakacje kredytowe się opłacają?

Kredyty hipoteczne są kredytami długoterminowymi, a ich spłata rozłożona jest nawet na 35 lat. W tym okresie wiele może się zdarzyć. Być może pojawi się sytuacja, kiedy kredytobiorca utraci płynność finansową i nie będzie w stanie spłacać kolejnych rat.

Gdy brakuje pieniędzy na ratę

W największej niepewności żyją kredytobiorcy walutowi. Nagły skok kursu waluty (jak to w styczniu przydarzyło się frankowi) może sprawić, że rata wzrośnie o kilkadziesiąt procent, a skutkiem tego spłacający może stanąć przed problemem niewypłacalności. Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej - negocjować warunki dalszej spłaty. Banki mogą np. odroczyć spłatę kolejnych rat nawet na kilka miesięcy. Tylko, czy to się w ogóle opłaca?

Ile kosztuje odroczenie raty?

Niestety, wakacje kredytowe nie zawsze się opłacają. Każde przesunięcie terminu miesięcznej spłaty na określony termin oznacza wzrost kosztów kredytu. Przede wszystkim - przyjdzie nam uiścić opłatę za usługę. Ile ona może kosztować? Przykładowo prolongata w Banku Pekao wynosi 0,5% min. 50 zł każdorazowo od kwoty pozostałej do spłaty.

Pamiętajmy też, że saldo kapitału przez te kilka miesięcy wakacji kredytowych będzie utrzymywało się na tym samym poziomie, a to od jego wysokości naliczane są przecież odsetki. Ostatecznie więc zapłacimy ich więcej. W bankach nie ma nic za darmo, ale czasami jesteśmy bez wyjścia. Jeżeli takie rozwiązanie jest możliwe, należy z niego skorzystać.

Działaj w porę

Niezbędne jest złożenie w banku odpowiedniego wniosku. Jeżeli tylko zauważymy, że nie będziemy w stanie wygospodarować odpowiedniej kwoty na zapłatę raty, należy jak najszybciej to w banku zgłosić. Im szybciej, tym większa szansa na zgodę banku. Gdy już nadszedł lub wręcz minął termin płatności raty, nie będziemy mogli odsunąć jej płatności.

Nie zawsze odroczysz całą ratę

Warto podkreślić, że odroczenie spłaty rat kredytu może dotyczyć tylko części kapitałowej lub odsetkowej. Jedynie w niektórych bankach tzw. wakacje kredytowe dotyczą całości rat. Szczegóły dotyczące wakacji kredytowych należy dokładnie przeanalizować już na etapie szukania kredytu hipotecznego dla siebie. Jego wybór, dostosowanie go do swoich potrzeb i możliwości finansowych najlepiej powierzyć doradcom finansowym. Z pewnością pomogą w przejściu dość skomplikowanych procedur związanych z ubieganiem się o taki kredyt.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam