Zaciągasz kredyt hipoteczny? Spójrz na WIBOR

2015-02-24 17:33:29

Szukając kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, z reguły patrzymy na wysokość oprocentowania, które wpływa na ratę miesięczną. Zapominamy, że oprocentowanie aktywnej już umowy może się zmieniać, a wszystko ze względu na WIBOR.

Obecnie stopy procentowe w Polsce są na najniższym w historii poziomie, co przekłada się na atrakcyjne oprocentowanie kredytów - w tym hipotecznych. Należy jednak założyć, że prędzej czy później ta sytuacja ulegnie zmianie. Jak to wpłynie na spłacane i zaciągane kredyty hipoteczne?

WIBOR historyczny

Oprocentowanie takich zobowiązań opiera się najczęściej na stawce WIBOR, która jest pośrednio zależna od wysokości stóp procentowych NBP. W sytuacji, gdy WIBOR wzrośnie o 1 punkt procentowy, rata 25-letniego kredytu na kwotę 300 tys. zł wzrośnie o ok 150 zł, czyli o10%.

Obecnie stawka WIBOR kształtuje się na poziomie ok 2%, podczas gdy w 2013 roku sięgała poziomie 4%, a w 2008 roku - nawet 6%. Każdy wzrost tej stawki automatycznie wpływa na wzrost raty kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach.

Kredyt hipoteczny to produkt złożony, na jego wysokość składa się wiele czynników. Pamiętajmy, że takie zobowiązanie zaciągamy na wiele lat, a przez ten czas może się wiele zmienić. Przede wszystkim istnieje ryzyko, że możemy stracić pracę lub ciężko zachorować, a to może zagrozić naszej sytuacji finansowej.

Zawirowania na rynku

Spłacając kredyt mieszkaniowy, musimy liczyć się także z zagrożeniami zewnętrznymi. Sytuacja polityczna czy światowy kryzys także wpływają na zmiany w oprocentowaniu, co my sami odczujemy, płacąc większą ratę miesięczną.

Gdyby WIBOR drastycznie wzrósł o kilka punktów procentowych, część kredytobiorców nie byłaby w stanie dalej spłacać swoich zobowiązań. Teoretycznym rozwiązaniem takiej sytuacji byłaby sprzedaż mieszkania i spłata całości kredytu. Nie zawsze jednak można szybko sprzedać nieruchomość (i to obciążoną hipoteką) po korzystnej cenie, wskutek czego nawet sprzedając lokal, moglibyśmy nie być w stanie spłacić całości zobowiązania.

Decydując się na kredyt hipoteczny, warto przeanalizować tabelę opłat i prowizji, by poznać wszystkie możliwe koszty zobowiązania. To pozwoli nam uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości. Przy długoterminowym zobowiązaniu zawsze warto wziąć pod uwagę pesymistyczne scenariusze i dzięki temu lepiej się przed nimi zabezpieczyć. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam