6 metod radzenia sobie z opóźnieniami w spłacie rat

2015-02-14 08:16:21

Wystarczy kilka nieszczęśliwych przypadków, np. utrata pracy lub niespodziewane wydatki, by w jednej chwili znaleźć się na finansowym zakręcie. Kłopoty mnożą się, gdy spłacamy przy tym pożyczki. Jak sobie poradzić z brakiem gotówki? Oto 6 skutecznych sposobów na zaległe raty kredytowe.

Gdy nasza sytuacja finansowa jest dobra, chętnie zaciągamy kredyty, pożyczki i sprawiamy sobie kolejne karty kredytowe. Stać nas na nowy samochód, wakacje za granicą, więc korzystamy z przywilejów, jakie dają pieniądze. Okazuje się jednak, że coraz więcej konsumentów nie spłaca swoich zobowiązań. Często jest to związane ze złą sytuacją na rynku pracy, ale mogą być też inne przyczyny kłopotów finansowych kredytobiorców. Comperia.pl radzi, jak sobie radzić z problemem spłacania terminowego rat kredytowych.

1. Zmień dzień spłaty rat

Czasami warto zastanowić się nad zmianą harmonogramu spłaty. To dobre rozwiązanie, gdy co miesiąc spóźniamy się za spłatą raty, ponieważ np. zmienił się nam termin otrzymywania wynagrodzenia. Zmiana harmonogramu pozwala dostosować dzień spłaty do naszej nowej sytuacji.

Sprawdź też: Windykacja, potem licytacja komornicza, czyli jak banki odzyskują długi

2. Weź wakacje kredytowe

Gdy mamy kłopoty finansowe, przede wszystkim udajmy się do placówki bankowej w celu negocjacji nowych warunków spłaty kredytu. Możemy skorzystać z wakacji kredytowych, co pozwoli naszemu domowemu budżetowi odpocząć od kredytu przez kilka miesięcy. Pamiętajmy, by jak najszybciej reagować na problemy finansowe. Wtedy mamy większe szanse na pozytywną reakcję banku.

3. Skorzystaj z restrukturyzacji kredytu

Warto pomyśleć o restrukturyzacji naszego zobowiązania, gdy kłopoty finansowe są długoterminowe. Co może kryć się za taką restrukturyzacją? Możemy na przykład zaproponować bankowi wydłużenie okresu spłaty kredytu, co pozwoli obniżyć ratę miesięczną. Pamiętajmy jednak, że taki krok zwiększy całkowity koszt pożyczki.

4. Wybierz konsolidację

Gdy posiadamy kilka różnych zobowiązań, nawet w kilku różnych instytucjach finansowych, możemy zdecydować się na konsolidację. Takie rozwiązanie pozwala połączyć raty wielu pożyczek w jedno zobowiązanie, które będzie spłacane na nowych warunkach. By skorzystać z takiej opcji, nie możemy jednak posiadać bieżących zaległości w spłacie rat.

Sprawdź też: Jak wybrać tani kredyt konsolidacyjny?

5. Spłać długi pożyczką hipoteczną

Przy dużych obciążeniach kredytowych warto pomyśleć o pożyczce hipotecznej. Dzięki temu będziemy mogli spłacić dotychczasowe zobowiązania, obniżając oprocentowanie długu. Taką pożyczkę możemy zaciągnąć na kilkanaście lat, co spowoduje, że będziemy spłacali niższą niż dotychczas, ratę miesięczna. By skorzystać z tego rozwiązania, musimy być właścicielem nieruchomości i posiadać zdolność kredytową.

6. Ogłoś upadłość konsumencką

Ostatecznym rozwiązaniem może być również ogłoszenie upadłości konsumenckiej, tym bardziej że po ostatniej zmianie prawa dużo łatwiej przeprowadzić taki proces. Warto jednak najpierw wypróbować wymienione wcześniej rozwiązania, bo może się okazać, że wcale nie trzeba decydować się na radykalne kroki związane z naszą sytuacją finansową.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam