Najtańsze kredyty inwestycyjne dla firm: luty 2015

2015-02-06 08:46:11

Z pieniędzy pozyskanych w ramach kredytu inwestycyjnego można np. zmodernizować przedsiębiorstwo i sfinansować jego rozwój czy wdrożyć nowe technologie. Comperia.pl sprawdziła, w którym banku przedsiębiorca zaciągnie najtańszy kredyt na inwestycje w lutym 2015.

Kredyt inwestycyjny to często jedyny sposób, żeby skutecznie rozwinąć firmę, a tym samym otworzyć przed nią nowe perspektywy funkcjonowania na rynku. By móc udzielić firmie kredytu, banki zazwyczaj wymagają, żeby ta funkcjonowała na rynku co najmniej 12 miesięcy, chociaż czasami zdarzają się wyjątki.

BNP Paribas

Na najniższą marżę w lutym możemy liczyć w BNP Paribas - już od 1,3%. Bank wymaga, żeby firma działała na rynku co najmniej 12 miesięcy. Maksymalną kwotę, jaką można pożyczyć (w PLN lub EUR), negocjuje się z pożyczkodawcą. Kolejnym plusem jest to, że można pożyczyć pieniądze nawet na 7 lat. RRSO może wynieść nawet 3,34%.

Wnioskodawcy przyjdzie zapłacić prowizję przygotowawczą - w wysokości 0,5% pożyczanej kwoty. Prowizja od niewykorzystanych środków w tym przypadku wynosi co najmniej 3% dla mikro firma, a 05% dla małych i średnich firm. Wcześniejsza spłata kredytu wiąże się z opłatą rzędu 0,5%.

Trzeba przygotować trochę dokumentów, jeśli myślimy o kredycie inwestycyjnym w BNP Paribas. Potrzebne będzie zaświadczenie z ZUS-u i urzędu skarbowego o niezaleganiu z płatnościami. Należy także przygotować opis przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Niestety bank żąda również zabezpieczenia kredytu, np. poprzez weksel in blanco, zastaw zwykły lub rejestrowy, hipotekę. Udogodnieniem jest jednak brak ubezpieczenia kredytu. Bank wymaga jednak, żeby firma rozliczała się z US na podstawie księgi handlowej, księgi przychodów i rozchodów lub ryczałtem ewidencjonowanym.

PKO Bank Polski

PKO BP w Kredycie Inwestycyjnym MSP pożyczy pieniądze nawet nowo powstałym firmom. Marża wynosi w tym przypadku od 2,5%, a kredyt udzielany jest aż w czterech walutach: PLN, EUR, USD i CHF.

Oprocentowanie rzeczywiste kredytu w PKO BP może wynieść 4,58%. Musimy się jednak przygotować na różnego rodzaju prowizje: za rozpatrzenie wniosku 0,1% (i nie mniej niż 250 zł, a nie więcej niż 2500 zł), przygotowawczą od 1,5%, a także od niewykorzystanych środków 0,006% dziennie. Wcześniejsza spłata to opłata 2%.

Bank wymaga zaświadczenia przy ubieganiu się o kredyt, a także żąda jego zabezpieczenia. Za to PKO BP nie zmusza do wykupienia ubezpieczenia i akceptuje wszystkie formy rozliczenia z US. Pieniądze można pożyczyć na 25 lat, a wysokość kredytu jest negocjowana. Firma może również liczyć na karencję w spłacie kapitału do 12 miesięcy od zakończenia inwestycji. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam