Co robić, gdy raty kredytu są zbyt wysokie?

2015-02-04 09:23:31

Zaciągnięty kredyt zaczął przerastać Twoje możliwości finansowe? Miesięczna rata czasem może okazać się zbyt wysokim zobowiązaniem, a przecież kredyt trzeba rzetelnie spłacać według harmonogramu. Co robić w takiej sytuacji? Gdzie szukać pomocy?

Temat, który dotyczy nie tylko frankowców, chociaż coraz częściej poruszany jest w kontekście ich sytuacji, która na przestrzeni ostatnich dni bardzo się zmieniła. Co robić, jeśli mamy trudności ze spłatą miesięcznej raty kredytu hipotecznego zaciągniętego na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat?

Nie przewalutowuj kredytu

Jeżeli problem ze spłatą raty wynika ze wzrostu kursu waluty, pierwsza zasada brzmi: nie przewalutowujemy kredytu na złotówki. Stracimy wówczas szanse na obniżenie salda zadłużenia w momencie, gdy złoty zacznie się umacniać.

Nie sprzedawaj nieruchomości

Nie warto także sprzedawać nieruchomości. Obecnie, np. po dwóch latach od zaciągnięcia kredytu we frankach, saldo zadłużenia jest z powodu niekorzystnego kursu walut wyższe niż w momencie zaciągania kredytu, przez co często przewyższa aktualną wartość nieruchomości. Wynika z tego jasno, że sprzedaż nieruchomości nie pozwoli na całkowitą spłatę kredytu.

Wydłużenie okresu spłaty

Jednym ze sposobów (jeśli kredyt nie został zaciągnięty na maksymalny w danym banku okres) zmniejszenia miesięcznej raty jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. Rozwiązanie to ma jednak również swoje wady, ponieważ wydłużenie okresu spłaty wiązało się będzie z koniecznością spłaty odsetek przez dłuższy okres.

Zmiana sposobu spłaty

Inną możliwością obniżenia miesięcznej raty jest zmiana sposobu spłaty kredytu. W przypadku, gdy wybraliśmy w tym celu raty malejące, możemy je zamienić na raty równe, co na początku spłaty całego kredytu spowoduje obniżenie miesięcznego zobowiązania.

Wakacje kredytowe

Rozwiązaniem krótkotrwałym, jednak często niosącym ulgę w spłacie kredytu, jest zawieszenie okresu spłaty kredytu, czyli tzn. wakacje kredytowe. W ramach większości ofert kredytobiorcy mają możliwość zawieszenie spłaty (całości lub części) raty. Spłatę można zawiesić zwykle na 1 do 3 miesięcy.

Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, gdy zaczynają się problemy ze spłatą należności kredytowych, to udanie się do banku i przedstawienie własnej sytuacji finansowej. Bank może nam zaproponować zmianę sposobu spłaty, wydłużenie okresu spłaty czy skorzystanie z wakacji kredytowych, co często może okazać się dobrym rozwiązaniem w trudnych dla kredytobiorcy chwilach.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam