Kredyt na mieszkanie pod wynajem - ile będzie droższy od standardowej hipoteki?

2015-01-27 18:23:12

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem mieszkania pod wynajem. Wydaje się to być dobra inwestycja i obecnie bardziej opłacalna niż deponowanie środków np. na lokatach bankowych. O ile droższy będzie kredyt na taki cel w porównaniu do standardowego kredytu hipotecznego?

Zakup mieszkania pod wynajem staje się coraz bardziej popularną forma inwestycji. W ten trend wpisują się banki, które zaczynają oferować produkty przeznaczone dla osób, które chcą zarabiać na lokatorach.

Własny Kąt Biznes

Własny Kąt Biznes to produkt oferowany przez PKO Bank Polski. Kredyt przeznaczyć można między innymi na finansowanie zakupu budynku niemieszkalnego wraz z jego przebudową na cele mieszkalne, przeznaczonego na wynajem.

Bank posiada w swojej ofercie również produkt Własny Kąt Hipoteczny, który można przeznaczyć na cele związane z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych.

Według ofert koszty udzielenia obydwu kredytów są takie same. Prowizja za udzielenie finansowania waha się pomiędzy 0 proc. a 3,5 proc. Koszt wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu wynosi nie mniej niż 200 zł i jest taki sam w obydwu przypadkach.

Bez dofinansowania z MdM-u

Chcąc przeznaczyć mieszkanie pod wynajem, nie możemy niestety skorzystać z programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. W regulaminie programu widnieje wyraźny zakaz użyczenia lub wynajęcia dotowanego lokalu, jest to określone w art. 14 ust. 1 ustawy z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ograniczenie ma jednak charakter czasowy i obowiązuje tylko przez pierwsze 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania. Po upływie tego czasu beneficjent nabywa pełnię praw do lokalu, może więc wynajmować nieruchomość.

Koszty remontu, czynszu

Kupując mieszkanie pod wynajem należy uwzględnić wszelkie koszty, z którymi będzie się trzeba zmierzyć, oprócz comiesięcznej raty kredytu. Mogą to być: koszty remontu, czynsz czy wykończenie mieszkania. Warto też uwzględnić możliwość w trudnościach ze znalezieniem lokatorów, wówczas musimy pokrywać wszystkie wydatki samodzielnie. Warto, więc zwrócić już przy wyborze nieruchomości na lokalizację, wyposażenie mieszkania. Tak aby oferta zainteresowała jak największą grupę osób.

Ubezpieczenie

Decydując się na wynajem, warto zdecydować się także na ubezpieczenie mieszkania. Ubezpieczenie mieszkania zmniejszy ryzyko inwestycji w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń. Stanowi ono jednak dodatkowy koszt.

Podatki

Pamiętajmy również, że przy wynajmie mieszkania zobowiązani będziemy regulować podatek ryczałtowy w wysokości 8,5 proc. w przypadku osób prywatnych, jeśli natomiast wynajmujemy mieszkanie w ramach działalności gospodarczej stawka wynosiła będzie 19 proc. lub 18 i 32 proc.

Zakup mieszkania pod wynajem może okazać się kosztowną inwestycją. Banki podchodzą do tej kwestii liberalnie i koszty, które poniesiemy będą podobne do tych, które ponieślibyśmy, kredytując mieszkanie, w którym przebywalibyśmy sami. W tym wypadku nie będziemy mogli jednak skorzystać z rządowych programów dofinansowań np. MdM-u. Co innego, gdy zechcemy zaliczyć przyszły wpływy z wynajmu do naszego dochodu uwzględnionego w wyliczaniu zdolności kredytowej - wówczas banki, idąc wnioskodawcy na rękę, zwykle rekompensują ponoszone ryzyko kredytowe, stosując w umowie wyższą marżę.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam