Kiedy można wypowiedzieć umowę o kredyt odnawialny?

2015-01-30 10:47:15

Ciągle dostępny limit kredytowy w koncie zaczął Ci przeszkadzać, stale kusząc do wydawania nie swojej gotówki, którą przecież kiedyś trzeba zwrócić? Jeśli chcesz zrezygnować z tej firmy kredytowania, możesz wypowiedzieć umowę. Sprawdź, kiedy jest to możliwe i na jakich zasadach można pozbyć się kredytu odnawialnego.

Kredyt odnawialny często jest mylony z debetem w koncie, ponieważ oba produkty są do siebie bardzo podobne. Ich wspólnym mianownikiem jest funkcjonalność. Oba są nierozłącznie powiązane z kontem osobistym klienta. Bank udostępnia poprzez nie określony limit kredytowy, który jest w każdej chwili dostępny. W razie wykorzystania pewnej kwoty jest ona natychmiast uzupełniana ze środków wpłaconych lub przelanych bezgotówkowo na konto bankowe. Właściciel takiego kredytu płaci odsetki tylko od wykorzystanej sumy limitu kredytowego. Główną różnicą jest jednak czas na zwrot środków (w saldzie debetowym jest to zwykle miesiąc, a w kredycie odnawialnym - rok) oraz wysokość dostępnych kwot limitów (przy kredytach odnawialnych potrafią być kilkunastokrotnie wyższe, salda debetowe sięgają zwykle 300-1500 zł).

Korzyści kredytu odnawialnego

Największą zaletą kredytu odnawialnego jest właśnie jego odnawialność. Można ten kredyt wielokrotnie wykorzystywać bez konieczności podpisywania kolejnych umów. Najczęściej umowa podpisywana jest z bankiem na rok. Jeżeli po tym czasie klient nie zamierza jej kontynuować, musi o tym bank powiadomić. Jeżeli tego nie zrobi, umowa automatycznie jest przedłużana, natomiast bank pobiera za odnowienie umowy określona prowizję.

Kto może liczyć na limit?

Kredyt odnawialny teoretycznie dostępny jest dla każdego posiadacza rachunku osobistego. W praktyce mogą na takie kredyty liczyć przede wszystkim osoby, które przynajmniej od 3 miesięcy są klientami banków, a na ich rachunki bankowe wpływają regularnie co miesiąc określone dochody i nigdy nie mieli kłopotów ze spłatą swoich zadłużeń, czyli – tak jak przy innych kredytach – ważne są zdolność kredytowa oraz pozytywna historia kredytowa.

Ile pożyczy bank?

 

Wysokości limitów w kredytach odnawialnych są różne, a zależą od miesięcznych przychodów. Najczęściej jest to trzykrotność bądź czterokrotność wynagrodzenia zasilającego co miesiąc nasze konto osobiste, jednak przy wysokiej zdolności kredytowej limit może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Niebezpieczna spirala długu

Kredyt odnawialny ma wiele zalet, ale ma również  wady, o których klient powinien wiedzieć. Wadą jest właśnie łatwość pozyskania gotówki i jej nieprzerwana dostępność. O kredyt odnawialny powinny się starać osoby odpowiedzialne, które nie szafują dostępnymi pieniędzmi. Wadą jest również przyzwyczajenie do ciągłego pożyczania pieniędzy z limitu, które może się w końcu stać poważnym problemem.

Jak wypowiedzieć umowę?

Czy można wypowiedzieć umowę o kredyt odnawialny? Oczywiście – na ogólnie przyjętych zasadach, jakie obowiązują kredyty konsumenckie. Wniosek wypowiedzenia umowy można złożyć w banku w każdej chwili. Można to również zrobić za pośrednictwem infolinii. Zależnie od umowy wcześniej zawartej może obowiązywać nas termin wypowiedzenia, jednak nie może być od dłuższy niż miesiąc.

Należy pamiętać, że wszystkie pobrane opłaty, na przykład za uruchomienie kredytu czy też prowizja za odnowienie, nie zostaną klientowi wypowiadającemu umowę zwrócone. W chwili wysłania wypowiedzenia czy też złożenia takiej dyspozycji w banku (a najpóźniej do daty kończącej okres wypowiedzenia) trzeba się rozliczyć z ewentualnego zadłużenia powstałego w ramach tego kredytu. W związku z wypowiedzeniem umowy bank nie może pobierać żadnych opłat.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam