Nie masz pieniędzy na ratę kredytu? Z tej sytuacji jest wyjście!

2015-01-29 13:22:15

Problemy z terminową spłatą rat kredytowych dotyczą wielu Polaków. Nie muszą one jednak oznaczać sytuacji bez wyjścia. Sprawdź, co robić, gdy zbliża się termin kolejnej raty, a w portfelu pustka.

Niespłacane zobowiązania kredytowe Polaków w bankach i wszelkich firmach pozabankowych sięgają kwot rzędu milionów złotych. W większości przypadków dłużnicy niejako godzą się ze swoją sytuacją, uważając że znalezienie rozwiązania jest i będzie niemożliwe, a to nieuchronnie skazuje nas na wizytę komornika i utratę części, a nawet całości posiadanego majątku. Bierna postawa powinna być zastąpiona szybkim i intensywnym działaniem, które może wyprowadzić nas z problemu.

Współpracuj z bankiem

W przypadku pierwszych oznak problemów finansowych powinniśmy zdecydować się na wizytę w banku i rozmowę z doradcą. Musimy mieć świadomość, że bank chce odzyskać cały dług bez ponoszenia jakichkolwiek strat, a taką będzie przecież koszt postępowania egzekucyjnego.

Sprawdź też: Czy komornik może zablokować konto dłużnika?

Jeśli sami wykażemy się inicjatywą i ostrożnością, możemy otrzymać nowe, korzystniejsze z naszego punktu widzenia warunki spłaty całego zobowiązania, na czele z wydłużonym okresem spłaty, ale też obniżoną ratą miesięczną. W innych przypadkach możemy liczyć na wakacje kredytowe i choć ostatecznie podniesie to koszt kredytu, to może okazać się nieocenione w poradzeniu sobie z przejściowymi problemami.

Trzymaj swój budżet na smyczy

Najprostszą drogą do uniknięcia problemów ze spłatą zobowiązania będzie zawsze nasza przezorność i trzeźwa kalkulacja. Odpowiednie ustalenie wysokość kredytu, okresu spłaty i przede wszystkim - kredytodawcy, będzie miało w przyszłości istotne konsekwencje. Warto przy okazji pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na kredyt w parabanku, szanse na ugodowe rozwiązanie ewentualnych problemów spadają praktycznie do zera. Banki dają w tym zakresie stosunkowo duże pole do negocjacji. Już w trakcie starań o kredyt warto też rozważyć zakup ubezpieczenia, nawet jeśli nie będzie ono wymagane przez bank.

Uważaj na chwilówki

Najgorszym rozwiązaniem w trudnej sytuacji będzie natomiast zaciągnięcie dodatkowej pożyczki - zwłaszcza pozabankowej - na spłatę zadłużenia. Niezwykle rzadko zdarza się, aby takie posunięcie doprowadziło do rozwiązania problemu. Znacznie częściej jest to przysłowiowy gwóźdź do trumny.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam