Karta kredytowa - jak nie stracić kontroli nad zadłużeniem?

2015-01-05 10:04:20

Kartą kredytową możemy płacić za różne produkty i usługi w ramach przyznanego limitu kredytowego. Zawsze powinniśmy jednak pamiętać o całkowitym spłacaniu wydanych w ten sposób środków. Sprawdźmy, co zrobić, żeby nie stracić kontroli nad zadłużeniem na karcie.

Posiadacz karty kredytowej może korzystać swobodnie z przyznanych przez bank środków finansowych w ramach dostępnego limitu. Używanie tego rodzaju narzędzia płatniczego pozwala na dysponowanie oprocentowaną lub nieoprocentowaną pożyczką. Wszystko zależy od tego, w jakim czasie uregulujemy zadłużenie. Spłata wydanych z karty kredytowej środków w okresie bezodsetkowym (grace period) daje możliwość skorzystania z darmowego kredytu.

W przypadku, gdy nie spłacimy naruszonego limitu w bezodsetkowym terminie lub spłacimy tylko część długu, musimy liczyć się z odsetkami. W dłuższej perspektywie niespłacony kredyt z plastikowego pieniądza może okazać się o droższy od kredytu gotówkowego, zwłaszcza w czasach wysokiego WIBOR-u. W związku z tym z karty kredytowej należy korzystać zawsze z umiarem i głównie wtedy, gdy mamy możliwość spłaty środków w okresie bezodsetkowym.

Karta kredytowa jest bardzo użyteczna do zaspokajania nagłych i niewielkich potrzeb finansowych. Płacenie za droższe zakupy tego rodzaju plastikowym pieniądzem czasem jest nieopłacalne, gdy nie będziemy mogli spłacić w całości należności w okresie bezodsetkowym. W takiej sytuacji niekiedy lepiej wziąć kredyt gotówkowy. Najgorszym rozwiązaniem jest korzystanie z karty kredytowej, by spłacić inne zaległości. Taki sposób, zamiast pomniejszać nasze długi, tylko je piętrzymy.

Kartę kredytową stosunkowo łatwo dostać. Możemy ją uzyskać w każdym banku, nawet bez konieczności zakładania tam konta. Jednak im więcej posiadamy kart, tym większe istnieje niebezpieczeństwo korzystania z nich, a to pociąga za sobą kolejne zadłużenia, które mogą wciągnąć nas w poważne kłopoty.

Zawsze warto zastanowić się, czy jest nam rzeczywiście niezbędna kolejna karta kredytowa i czy będziemy w stanie spłacać wiążące się z nią zadłużenie. Jeśli posiadamy kilka takich plastikowych narzędzi, lepiej z niektórych z nich zrezygnować. Pamiętajmy, że posiadanie każdej karty kredytowej to dodatkowe wydatki, ponieważ z reguły, gdy nie korzystamy lub rzadko korzystamy z karty, bank nalicza dodatkowe opłaty za jej obsługę.

Niespłacane miesiącami zobowiązania na karcie kredytowej są nie tylko bardzo kosztowne, ale także niszczą pozytywną historię kredytową w BIK-u. Długotrwałe unikanie spłacania karty kredytowej sprawi, że będziemy odnotowani w BIK-u, jako nierzetelni kredytobiorcy i później możemy mieć problemy z zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu.

Gdy nie jesteśmy w stanie spłacić kredytu zaciągniętego na karcie, warto skontaktować się z bankiem i przedstawić swoją sytuację. Istnieje duża szansa, że bank, który przecież chce odzyskać pieniądze, rozłoży nam dług na dogodne raty. 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam