Regularnie spłacasz pożyczki - łatwiej weźmiesz kredyt

2015-01-09 14:22:10

Każdy kredytobiorca z chwilą zaciągnięcia pierwszego kredytu zaczyna pracować na własną historię kredytową. Wtedy także zostaje odnotowany w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej, które jest źródłem informacji dla banków o rzetelnych pożyczkobiorcach i tych nie do końca solidnych. Spłacając regularnie kredyt, budujemy pozytywną opinię na swój temat, co ułatwia zaciągnięcie kolejnej pożyczki.

Historia kredytowa zależy przede wszystkim od regularności spłacania posiadanych zobowiązań. Każda nierzetelność, nawet w spłacie długu na karcie kredytowej, będzie widoczna w BIK-u.

Plusy dobrej historii kredytowej

Pozytywna opinia w Biurze Informacji Kredytowej pozwala wynegocjować lepsze warunki kredytu, np. niższą marżę. Dzięki terminowemu regulowaniu wszystkich zobowiązań, bank może skrócić procedurę udzielenia kredytu, ponieważ raporty z BIK-u dają mu pełną i sprawdzoną wiedzę o rzetelności przyszłego kredytobiorcy.

Gdy idziemy po pierwszy kredyt...

Brak historii kredytowej może niekorzystnie wpłynąć na wiarygodność wnioskującego o pożyczkę. W związku z tym warto zaczynać od drobnych zakupów na raty lub na kartę kredytową. Od tej chwili będziemy już uwzględnieni w BIK-u. Potem możemy zdecydować się na krótkoterminowy kredyt gotówkowy.

Pozwól BIK-owi udostępniać informacje o Twojej historii kredytowej

Każdy terminowo spłacony kredyt to kolejny plus w historii kredytowej. Po całkowitym spłaceniu zobowiązania, które było regulowane rzetelnie, informacje o nim mogą pozostawać w BIK-u, ale musimy wyrazić zgodę (już podczas podpisywania umowy kredytowej) na przetwarzanie naszych danych przez BIK. Wtedy te informacje mogą być udostępniane innym kredytodawcom. Wyjątkiem są kredyty w spłacie których występowały znaczne przeterminowania (powyżej 60 dni) i upłynęło 30 dni od poinformowania klienta przez bank lub SKOK o zamiarze przetwarzania danych klienta bez jego zgody.

Gdy portfel zaczyna świecić pustkami

Warto dbać o swoją historię kredytową. Gdy spodziewamy się kłopotów finansowych, np. z powodu utraty pracy lub choroby, lepiej szybko wybrać się do banku, by wynegocjować nowe warunki spłaty kredytu lub poprosić o tzw. wakacje kredytowe.

Zatuszuj drobne potknięcia

W sytuacji, gdy byliśmy w przeszłości nierzetelnymi kredytobiorcami, np. opóźnialiśmy się kilkanaście dni z ratami, a potem wszystko uregulowaliśmy, ale wciąż dane o tym kredycie widnieją w BIK-u, możemy złożyć do banku lub SKOK-u, który obsługiwał to zobowiązanie, wniosek o zaprzestanie przetwarzania danych dotyczących tego zobowiązania. Dzięki temu będziemy mogli pozbyć się niechlubnej dla nas adnotacji w raporcie o sobie.

Co z poręczycielami?

Regularność w spłacie zobowiązań buduje pozytywny wizerunek kredytobiorcy dzięki BIK-owi. Pamiętajmy, że bank zawsze przychylniej udziela kolejnej pożyczki komuś, kto jest wiarygodny i rzetelny.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam