Masz żonę/męża? Z MdM-u musicie skorzystać razem

2015-01-14 09:40:08

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych nakładają na małżeństwa obowiązek wspólnego zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania - o ile chcą przystąpić do programu

Program MdM został przygotowany z myślą o młodych ludziach, którzy dotychczas nie posiadali na własność mieszkania, a chcą je nabyć, korzystając z kredytu bankowego. Z rządowej propozycji mogą korzystać zarówno single, jak i małżeństwa, jednak w tym drugim przypadku zarówno sama decyzja o zaciągnięciu kredytu, jak i samo zobowiązanie kredytowe muszą zostać podjęte wspólne przez partnerów.

Kredyt dla obojga małżonków

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy MdM, małżeństwa chcące skorzystać z pomocy państwa przy zaciągnięciu i spłacie kredytu mieszkaniowego, muszą wystąpić o takie finansowanie wspólnie, co oznacza też konieczność wspólnego zaciągnięcia kredytu.

Z punktu widzenia standardów panujących na ryku kredytów, szczególnie hipotecznych, nie jest zaskakujące rozwiązanie, gdyż drugi z małżonków powinien posiadać wiedzę o kredycie zaciąganym przez męża lub żonę. Nawet jeśli z wnioskiem nie występują wspólnie, banki wymagają udzielenia zgody na zaciągnięcie takiego zobowiązania przez małżonka kredytobiorcy.

Znacznie ciekawiej wyglądają natomiast warunki, jakie muszą spełnić osoby zdecydowane na MdM. W przypadku, gdy  już kiedyś, w przeszłości, partnerzy posiadali mieszkanie w ramach współwłasności z poprzedniego małżeństwa.

Własność a współwłasność

Zgodnie z polskim prawem, małżeństwa wraz z momentem zawarcia formalnego związku decydują się też na ustanowienie wspólnoty majątkowej. Od tej reguły można jednak odstąpić, podczas gdy wspólne posiadanie na własność jednego mieszkania przez małżeństwo sprawia, że nasze prawo do skorzystania z programu MdM wygasa na zawsze.

Jeśli posiadamy mieszkanie na współwłasność, ale wraz z małżonkiem nie daje to pełnego udziału w danej nieruchomości lub stanowi współudział w dwóch odrębnych nieruchomościach, to zgodnie z ustawą nigdy nie byliśmy jedynymi posiadaczami pełnego prawa do żadnej nieruchomości, zarówno osobiście, jak i w ramach wspólnoty majątkowej. W związku z tym w dalszym ciągu możemy skorzystać z MdM-u.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam