Czy można wcześniej spłacić kredyt na mieszkanie w ramach MdM-u?

2015-01-15 14:46:58

Zakup mieszkania z ramach MdM-u wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Czy można spłacić go wcześniej i jak odbije się to na samym dofinansowaniu?

Dla większości osób jedyną szansą na kupno własnego mieszkania lub domu jest skorzystanie z produktów bankowych, takich jak kredyt hipoteczny. Pomoc rządowa w ramach programu Mieszkanie dla Młodych oznacza częściową spłatę takiego kredytu i w założeniu ułatwia uregulowanie całego zobowiązania. Jak to jednak w przypadku kredytów bankowych i różnego rodzaju dotacji bywa, są one związane z koniecznością spełnienia całej listy różnego rodzaju warunków. Jak w tym świetle wygląda wcześniejsza spłata kredytu?

Sprawdź także: Komu grozi zwrot dofinansowania MdM?

Z punktu widzenia ustawy...

Ustawa MdM daje bankom swobodę w określaniu warunków przyznawania i spłaty kredytu z dofinansowaniem, przez co dopuszcza też możliwość dokonania wcześniejszej spłaty całego kredytu przez beneficjenta programu.

Wcześniejsza spłata nie będzie oznaczała konieczności zwrotu dofinansowania w całości, ani nawet w żadnej części. Istnieją jednak sytuacje, które mogą doprowadzić do konieczności zwrotu dofinansowania, jednak wcześniejsza spłata nie została wśród nich uwzględniona. Inaczej będzie natomiast w przypadku sprzedaży, wynajmu, użyczenia innej osobie lub przerobienia mieszkania w taki sposób, który uniemożliwi zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, jeśli dojdzie do tego w ciągu pierwszych 5 lat od momentu zawarcia umowy.

Z punktu widzenia banku...

Decydującą rolę w kwestii dopuszczenia możliwości wcześniejszej spłaty kredytu zaciągniętego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będzie miał bank, w którym staramy się o pożyczkę. O ile większość instytucji dopuszcza wcześniejszą spłatę, o tyle nierzadko wiąże się to z dodatkowymi konsekwencjami, na czele z prowizją od wcześniejszej spłaty zadłużenia.

Warto zwrócić uwagę, że korzyści związane z dofinansowaniem z programu MdM mogą zostać przysłonięte właśnie taką prowizją. Jeśli jednak bank nie zażąda podwyższonej prowizji, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby wcześniej spłacić całe zobowiązanie.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam