Jak pożyczyć na zero procent?

2015-01-06 16:36:57

Gdy zastanawiamy się nad pożyczką, szukamy najlepszych warunków. A gdyby tak pożyczyć na zero procent? 

Zbliżają się ferie zimowe, a wraz z nimi mnóstwo wydatków. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Jeśli nie posiadamy własnych oszczędności, najlepiej rozejrzeć się za pożyczką i to taką z najniższym oprocentowaniem. Dobrze, gdyby można pożyczyć na zero procent. Sprawdźmy, jakie są możliwości.

Karta kredytowa

Jeśli potrzebujemy szybko gotówki, a spodziewamy się wkrótce wpływów pieniężnych na konto, dobrym rozwiązaniem może okazać się karta kredytowa. Używana z rozsądkiem może być źródłem taniego kredytu. Warto skorzystać z możliwości, jaki daje okres bezodsetkowy. Jest to czas, w którym nie ponosimy żadnych kosztów z tytułu wykorzystanych środków z karty kredytowej. Spłata w całości zadłużenia w okresie bezodsetkowym sprawi, że taki kredyt nie będzie w ogóle oprocentowany.

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej, powinniśmy pamiętać o obowiązującym nas limicie, a przede wszystkim o spłacie w terminie wykorzystanych pieniędzy. Na spłatę zadłużenia mamy zwykle od 30 do 60 dni i jeśli nie zrobimy tego w podanym przez bank terminie, musimy przygotować się na odsetki od wykorzystanego zadłużenia.

Należy również zdawać sobie sprawę, że nieoprocentowane mogą być tylko te środki, którymi będziemy płacili za zakupy bezgotówkowo. Wybranie pieniędzy w bankomacie czy wykonywanie przelewów to już w przypadku większości kart kredytowych uniemożliwia skorzystanie z okresu bezodsetkowego.

Zero procent nie tylko w banku

Pozabankowe chwilówki to pożyczki udzielane bez skomplikowanych formalności, najczęściej przez Internet, czasem nawet przez SMS. Jest to sposób na szybkie zdobycie gotówki. Wystarczy wejść na stronę instytucji pozabankowej, wypełnić zamieszczony tam formularz i wysłać go. Decyzję kredytową otrzymujemy już po kilkunastu minutach, a kolejny kwadrans później możemy mieć pieniądze na koncie.

Kilka firm pozabankowych udziela pierwszej pożyczki bez żadnych dodatkowych kosztów, czyli na zero procent. W Vivus możemy pożyczyć 1400 złotych bez żadnych opłat, w Filarum i Lendon pierwsza pożyczka za darmo sięgać może maksymalnie 500 złotych. Wystarczy spłacić zobowiązanie w określonym terminie, najczęściej 30 dni, by pożyczkodawca nie naliczył nam odsetek. Każda kolejna pożyczka w instytucji pozabankowej może być już wyższa, jednak spłacając ją, będziemy musieli już ponieść kosztu obsługi zadłużenia.

Niektóre banki również oferują pożyczki na zero procent - choć dotyczy to tylko oprocentowania nominalnego. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że w takim przypadku często czekają nas wyższe koszty, jak np. prowizja lub konieczność zakupu dodatkowych produktów banku. W rezultacie może okazać się, że taka pożyczka jest droższa niż kredyt oprocentowany.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam