Kredyt skutecznym sposobem na przetrwanie drobnego biznesu

2015-02-13 11:44:23

Mikro i małe firmy często borykają się z problemami finansowymi, a te najczęściej usiłują pokonać, sięgając po kredyty. Co banki mają do zaoferowania drobnym przedsiębiorcom?

Większe przedsiębiorstwa zwykle dobrze znoszą różne zawirowania finansowe. Co innego drobny biznes. W jego przypadku utrata nawet jednego klienta może oznaczać poważne problemy pieniężne. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie finansowanie.

Płynność finansowa na pierwszym miejscu

Prowadząc własną własną firmę, nie wolno zapominać o tym, jak bardzo ważna jest płynność finansowa. Ten termin odnosi się do posiadania wolnych środków pozwalających na bieżące finansowanie działalności. Chodzi tu o płacenie wynagrodzeń, opłacanie faktur dla dostawców, a także bieżące pokrywanie innych kosztów związanych z prowadzeniem firmy (np. energii elektrycznej).

Oczywiście płynność finansowa nie do końca zależny tylko od przedsiębiorcy. Nawet najbardziej przezorny właściciel firmy nie może odkładać całego zarobku, chcąc rozwijać działalność, i nie jest w stanie zabezpieczyć się na wypadek każdej ewentualności, np. niewypłacalności kontrahenta. Istnieją jednak szybkie sposoby poprawienia płynności finansowej, gdy zostaje zagrożona.

Kredyt jako sposób na przetrwanie

Jeśli nasz biznes dopadły kłopoty finansowe, a koniunktura nie jest najlepsza, to nie warto czekać, tylko należy działać. W takich chwilach najrozsądniej udać się do banku i wnioskować o kredyt po to, aby móc pokryć bieżące koszty przedsiębiorstwa. Jeżeli bank będzie widział, że nasze trudności są chwilowe, a nasza firma dobrze rokuje na przyszłość, to z uzyskaniem pomocy nie będzie problemu.

Produkty na każdą okazję

Banki mają w swoich ofertach szeroki zestaw kredytów dla firm. Są wśród nich kredyty jednorazowe na określony cel. Są także tzw. linie kredytowe, zapewniające dostęp do limitu pieniężnego na specjalnym koncie, z którego możemy korzystać przez np. przez rok. To drugie rozwiązanie wydaje się być idealne, jeśli miewamy regularne problemy z płynnością. Linia kredytowa gwarantuje nam dopływ gotówki - szybko i bez czasochłonnych formalności. W miesiącach, kiedy sytuacja nie prezentuje się najlepiej, nie trzeba korzystać z limitu, więc jest to rozwiązanie ze wszech miar wygodne.

Konkludując, z pomocą banków drobny biznes jest w stanie wyjść z tarapatów. Koszty takich operacji nie są zaś zbyt wysokie.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam