Dbaj o spłatę całego zadłużenia na karcie kredytowej

2014-12-31 16:38:47

Karta kredytowa to bardzo przydatne narzędzie do płatności za usługi i produkty w sklepie. Pozwala posiadaczowi plastiku na wsparcie finansowe, gdy własnej brak gotówki. Korzystając z kart, warto jednak pamiętać o całkowitej spłacie zaciągniętego tam długu. Dzięki temu zaoszczędzimy.

Racjonalne użytkowanie karty może być dla nas bardzo korzystne. Jest tak zwłaszcza w przypadku, gdy wydane z limitu karty pieniądze zwrócimy w okresie bezodsetkowym.

Dostępny na karcie limit kredytowy możemy wykorzystywać na różne cele. Należy jednak pamiętać, że środki przyznane w ramach limitu, to nic innego jak kredyt, który trzeba spłacić. Taka forma pożyczki może być tańsza dla użytkownika karty niż kredyt gotówkowy, jednak tylko w przypadku spłaty całego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, ustalonym przez bank, może to być okres od 30 do 60 dni. Gdy przekroczymy ten termin, instytucja finansowa zacznie naliczać odsetki.

Częste i nieodpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej nie tylko szybko przyzwyczaja do łatwego pieniądza, ale może być również źródłem problemów finansowych. Gdy przestaniemy spłacać ten kredyt w terminie, dług będzie narastał i problemy finansowe mogą się pogłębiać. W pewnym momencie możemy mieć problem z regulowaniem zobowiązania.

Bank, wydając kartę kredytową, zobowiązuje klienta do spłacania długu częściowo. Na wyciągu znajduje się kwota minimalna, zwykle kilka procent od zadłużenia, w zależności od posiadanego limitu. Zapłacenie tej kwoty w terminie powstrzyma bank od upomnień i wezwań do zapłaty. Jednak należy pamiętać, że od pozostałej część niespłaconego zadłużenia zapłacimy wysokie odsetki.

Jeśli niespłacone zobowiązanie na karcie kredytowej narasta, a my nie mamy szans go uregulować, powinniśmy zgłosić się do banku z prośbą o rozłożenie długu na raty. Możemy dokonać konsolidacji wszystkich kredytów, wliczając w to dług z karty kredytowej. To sprawi, że wszystkie pożyczki zostaną spłacone, a my będziemy regulowali tylko jedną ratę kredytu konsolidacyjnego.

Niespłacane zadłużenie na karcie kredytowej nie tylko może wpędzić w pętlę zadłużenia, ale także ma negatywny wpływ na zdolność kredytową. Dodatkowo, opóźniając się znacznie ze spłatą limitu z karty, możemy popsuć sobie historię kredytową w BIK-u, co może utrudnić lub wręcz uniemożliwić zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu w banku. 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam