Czy karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową?

2014-12-19 12:45:47

Nie wszyscy klienci ubiegający się o kredyty bankowe wiedzą, że karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w określonym terminie. Zdolność kredytowa oraz pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej to dwa podstawowe warunki, które należy spełnić, jeżeli mamy zamiar zabiegać o kredyty bankowe. Jeśli któryś z nich nie zostanie spełniony, banki kredytu nie udzielą. Zdolność kredytowa jest w poszczególnych bankach wyliczana w podobny sposób.

Zdolność kredytowa to swoista „przepustka do kredytu”. Na zdolność kredytową wpływa wiele elementów, m.in. każde zobowiązanie kredytowe, które posiada wnioskodawca, również limity na kartach kredytowych. Nawet jeżeli właściciel z dostępnego limitu nie korzysta, a sama karta leży spokojnie w szufladzie czy schowana jest głęboko w portfelu, to sam fakt jej posiadania wpływa na zdolność kredytową ubiegającego się o kredyt klienta. Należy wiedzieć, że banki traktują limity na kartach kredytowych (a w zasadzie ich odpowiednią część, zwykle 5%) tak jak obciążenia miesięczne, które klient musi spłacać. Przed staraniami o kredyt hipoteczny i po wygaśnięciu umowy najlepiej zrezygnować z karty kredytowej.

Nie tylko karta kredytowa zmniejsza zdolność kredytową. Wpływają na nią również wszelkie inne zobowiązania, takie jak limity w kontach osobistych czy kredyty ratalne. Banki biorą pod uwagę nawet to, czy ubiegający się o kredyt nie jest przypadkiem żyrantem. Jeśli ciąży na nim obowiązek spłacania rat poręczonego kredytu, których nie reguluje kredytobiorca, wówczas zmniejsza się zdolność kredytowa poręczyciela.

Niektóre banki (np. Bank SMART) badają sytuację finansowo-rodzinną klienta na portalach społecznościowych (choć tylko za zgodą klienta). Z informacji tam udostępnianych można dowiedzieć się wielu rzeczy o osobie, która zabiega o kredyt bankowy, a niekoniecznie chciałaby się chwalić bankowi zakupionym niedawno samochodem czy też innym luksusowym przedmiotem. Banki mają swoje sposoby, aby dowiedzieć się o kliencie jak najwięcej, szczególnie gdy stara się on o długoterminowy kredyt hipoteczny.

Drugim wspomnianym elementem ważnym dla ubiegającego się o kredyt bankowy jest jego historia kredytowa w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli klient kiedykolwiek miał kłopoty z rozliczeniem się z bankiem z kredytu zaciągniętego za pośrednictwem karty kredytowej, może mieć poważne kłopoty z uzyskaniem kolejnej pożyczki. Dla własnego dobra należy przestrzegać okresów bezodsetkowych i terminowych rozliczeń z bankiem. Kredyty zaciągane za pośrednictwem kart kredytowych są najtańszymi kredytami, ale tylko wówczas, jeżeli przestrzegane są terminy rozliczeń z bankami.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam