Czy można przenieść kartę kredytową do innego banku?

2014-12-09 08:13:01

Wiele banków, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, wprowadziło usługę przeniesienia karty kredytowej do innego banku. Proponują one promocje i uproszczone procedury wydania nowej karty kredytowej. Czy warto skorzystać z takie oferty?

Osoby, które z różnych względów nie są zadowolone z warunków użytkowania karty kredytowej, mogą skorzystać z opcji przeniesienia jej do innego banku. Niektóre instytucje finansowe oferują nawet taki wariant przy zadłużonej karcie, bez dodatkowych opłat.

Przeniesienie karty kredytowej może być opłacalne dla jej użytkownika, zwłaszcza wtedy, gdy nowy bank zaoferuje specjalne warunki. Często tacy konsumenci mogą korzystać przez kilka miesięcy z niższego oprocentowania przy zadłużeniu. Dodatkowo oferta promocyjna może zwalniać klienta z opłat za wydanie i obsługę karty. Banki, by zachęcić właścicieli zadłużonych kart kredytowych do przeniesienia rachunku, proponują im także spłatę poprzedniego obciążenia bez żadnych opłat, a potem przenoszą ten dług na nowopowstały rachunek. Istnieje także możliwość rozłożenia powstałego na karcie zadłużenia na dogodne raty.

Niezadowolony klient szuka usług innej instytucji bankowej, oferującej lepsze dla niego warunki, np. wyższy limit kredytowy czy dłuższy okres bezodsetkowy. By móc skorzystać z takiej opcji w nowym banku, użytkownik karty musi udokumentować swoje comiesięczne dochody. Dodatkowo, by skorzystać z większego limitu, musi mieć czyste konto w poprzednim banku, czyli niezadłużoną kartę.

Przeniesienie zadłużonej karty kredytowej do innego banku może się okazać korzystnym posunięciem, które pomoże w spłacie długu. Z jednej strony, możemy liczyć na okres promocyjny związany z przeniesieniem, a z drugiej - także na możliwość rozłożenia długu na raty. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że pieniądze wydane z karty i niespłacone w okresie bezodsetkowym podlegają wysokiemu oprocentowaniu, które systematycznie powiększa dług na karcie. W związku z tym przeniesienie do innego banku może być wyjściem z kryzysowej sytuacji.

Duża konkurencyjność na rynku usług kredytowych sprawia, że często oferty banków są korzystne nawet dla użytkowników kart kredytowych. Przenosząc kartę do nowej instytucji, możemy otrzymać program rabatowy lub kartę z programem punktowym. Dlatego czasami warto zrezygnować z lojalności i skusić się na lepsze warunki.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam