Dlaczego bank odmawia udzielenia kredytu?

2015-01-06 08:13:27

Bank odmówił kredytu, mimo że byłeś przekonany o tym, że dostaniesz pieniądze? Sprawdź, dlaczego Twój wniosek został odrzucony.

Każdy z ubiegających się o kredyt stara się o to, aby znaleźć ofertę jak najkorzystniejszą, czyli najtańszą i na najdogodniejszych warunkach spłaty. Ale to nie wszystko. Każdy kredyt powinno się dopasować do potrzeb i oczekiwań zabiegającego o kredyt konsumenta. Aby znaleźć na rynku godną uwagi ofertę, należy przeprowadzić dokładną analizę propozycji kredytowych poszczególnych banków. Warto również sprawdzić zestawienia najkorzystniejszych ofert kredytowych na Comperia.pl.

Brak zdolności kredytowej

Składając wniosek o kredyt, musimy się liczyć z ryzykiem, że bank go nie przyzna. Wszystko zależy od tego, czy wnioskodawca ma określoną zdolność kredytową i pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli wymienione warunki nie zostaną spełnione, z pewnością bank kredytu nie udzieli. Nawet jeżeli warunki stawiane przez bank zostaną jednak spełnione, nie oznacza to, że kredyt będzie udzielony.

Wpis na czarnej liście dłużników

Nawet jeśli nigdy nie spóźnialiśmy się z ratami kredytowymi, to mogło się zdarzyć, że bank odmówi udzielenia kredytu, bo widniejemy w BIG-u, czyli na liście biura informacji gospodarczej. Znaleźć się tam możemy np. za nieopłacone rachunki za telefon, czynsz do spółdzielni czy nieuregulowanie faktury kontrahenta. Jeśli tak właśnie jest, wystarczy spłacić zadłużenie. Po 14 dniach powinniśmy zniknąć z bazy BIG-u jako nierzetelny dłużnik. Po tym czasie można ponownie wnioskować o kredyt.

Brak kompletu dokumentów

Bardzo istotny jest rodzaj kredytu. Banki inaczej podchodzą do udzielenia krótkoterminowej pożyczki gotówkowej, a inaczej do długoterminowego kredytu hipotecznego. W tym drugim przypadku biorą pod uwagę wiele elementów, które zmniejszają ponoszone przez nie ryzyko. W konstruowaniu oferty dostępnej dla danego klienta w większym stopniu będzie się liczyć jego sytuacja materialna - czyli posiadany wkład własny. Im będzie on wyższy, tym większe zyskamy prawdopodobieństwo, że korzystniejsze warunki spłaty zaproponuje bank. W przypadku kredytów hipotecznych banki żądają też dostarczenia większej ilości dokumentów, niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny. Będziemy musieli więc zapomnieć o kredycie na oświadczenie i uzyskaniu pieniędzy podczas jednej wizyty w oddziale.

Decydując się na kredyt hipoteczny, najlepiej zasięgnąć opinii doradcy finansowego. Jest to zbyt poważna decyzja, by podejmować ją bez dokładnej i fachowej analizy ofert, tym bardziej że spłata kredytu hipotecznego trwa nawet 35 lat. Ubiegający się o takie finansowanie konsumenci często składają dokumenty w kilku bankach, nie mając pewności co do decyzji banku. Często zdarza się, że doradca kredytowy w banku zapewnia, że klient dostanie kredyt, a decyzja banku jest odmowna, bo np. zabrakło jednego z dokumentów, pracodawca pomylił się podczas wypisywania zaświadczenia o zarobkach czy rok temu nie spłaciliśmy mandatu, przez co figurujemy w BIG-u.

Emilia Kasińska