Wkład własny do kredytu inwestycyjnego - czy zawsze jest potrzebny?

2015-02-16 14:00:21

Kredyt inwestycyjny to dość specyficzny rodzaj kredytu, który z jednej strony znacznie poszerza możliwości firmy, a z drugiej - wiele wymaga on przedsiębiorcy. W większości przypadków nie uzyskamy go bez wkładu własnego - są jednak wyjątki.

Kredyt inwestycyjny to teoretycznie najłatwiejszy sposób na rozszerzenie działalności firmy. Odpowiednia zdolność kredytowa, pozytywna historia kredytowa i jasno określony biznesplan mogą pozwolić przedsiębiorcy uzyskać pieniądze, za pomocą których ten wprowadzi firmę na zupełnie inny, wyższy poziom konkurencyjności. Niestety bardzo często przeszkodą nie do pokonania jest już pierwszy warunek stawiany przez bank - wkład własny.

Wkład własny w większości przypadków wymagany

Zdecydowana większość banków w swoich ofertach kredytowych obiecuje korzystne warunki przyznawania i spłaty kredytów inwestycyjnych, nie wspominając jednak o proporcjach własnego kapitału do środków pożyczonych na realizację inwestycji. Dopiero w trakcie negocjacji okazuje się, że owszem, możemy uzyskać dość atrakcyjne warunki finansowania, jednak przy minimum 20-procentowym wkładzie własnym. O ile w przypadku kredytów samochodowych czy nawet hipotecznych, gdzie 20 procent może oznaczać kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, wkład własny nie musi być problemem, o tyle kredyty inwestycyjne, często opiewające na kwoty milionowe, stawiają przed inwestorami dość duże wymagania. W większości przypadków mówimy bowiem o około 15-20 proc. wkładu własnego.

100-procentowe finansowanie inwestycji

Na szczęście na rynku finansowym można też znaleźć propozycje kredytowania, które są skierowane do przedsiębiorców dopiero planujących rozwinąć swoją działalność i nie posiadających środków na wkład własny. Taką ofertę znajdziemy między innymi w:

  • Credit Agricole (kwota kredytu od 10 000 zł do 4 000 000 zł), gdzie wkład własny nie będzie wymagany ww przypadku finansowania majątku trwałego z wyłączeniem nieruchomości; w przypadku finansowania nieruchomości komercyjnych trzeba będzie wyłożyć na ten cel z własnej kieszeni min. 20% wartości inwestycji),
  • Bank BGŻ sfinansuje inwestycję nawet w 100%, ale w przypadku, gdy kredyt inwestycyjny udzielany na zasadach ogólnych będzie zabezpieczony gwarancją BGK,
  • Idea Bank pożyczy nawet do 3 mln zł, choć kwota maksymalna zależy m.in. od rodzaju zabezpieczenia kredytu i jego celu.

 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam