Jak działa kredyt odnawialny w rachunku firmowym?

2014-12-04 16:27:11

Każdej firmie, bez względu na to, ile czasu funkcjonuje już na rynku, mogą zdarzyć się sytuacje, gdy będzie potrzebowała zastrzyku finansowego. Środki mogą być potrzebne na różne cele, jak np. regulowanie bieżących zobowiązań, inwestycje itd. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się kredyt odnawialny w rachunku firmowym. Sprawdźmy, jak to działa.

Kredyt odnawialny dla firmy ma formę zbliżoną do debetu na koncie. Bank udostępnia klientowi limit kredytowy w pewnej wysokości, a ten może go wielokrotnie wykorzystywać bez konieczności podpisywania nowej umowy za każdym razem. Jest to bardzo wygodna forma dostępu do dodatkowych środków, tym bardziej że nigdy nie wiadomo, kiedy będą potrzebne. A przecież sytuacja może być różna, np. mogą pojawić się nieoczekiwane zatory płatnicze, problemów finansowych przysporzą nieuczciwi kontrahenci albo pojawią się okazje inwestycyjne.

Korzyści kredytu odnawialnego dla firmy

Kredyt odnawialny jest przede wszystkim bardzo wygodną formą finansowania. Przedsiębiorca podpisuje z bankiem jedną umowę (zazwyczaj na rok, choć ta może ulec przedłużeniu na kolejne okresy) i może wykorzystywać przyznany limit kredytowy wielokrotnie, w dowolnym momencie i na jakikolwiek cel.

Właściciel firmy ma swobodny dostęp do środków przyznanych w tym kredycie i nie musi dopełniać kolejnych formalności, gdy będzie potrzebował gotówki. Kredyt odnawialny ma obecnie korzystne oprocentowanie, a odsetki naliczane są jedynie od rzeczywistego zadłużenia. Jeśli przedsiębiorca nie korzysta z dostępnego limitu kredytowego, nie są naliczane odsetki.

Kiedy firma dostanie kredyt odnawialny?

Niektóre banki udzielają kredytu odnawialnego firmie od razu przy otwieraniu konta. Większość instytucji finansowych decyduje się jednak na taki krok dopiero po 12 miesiącach działalności gospodarczej. Przez ten czas bank obserwuje obroty na rachunku firmowym. Czasem, przed przyznaniem kredytu odnawialnego, żąda od firmy ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia. Zdarza się tak zwłaszcza przy nowo powstałych przedsiębiorstwach. Kwota kredytu odnawialnego jest indywidualnie ustalana dla każdej firmy.

Kredyt odnawialny może okazać się korzystniejszy dla przedsiębiorstw niż pożyczka gotówkowa lub inwestycyjna. Takie środki finansowe są dostępne w każdej chwili na koncie firmowym, co bardzo ułatwia finansowanie różnych niespodziewanych wydatków i pozwala na zabezpieczenie płynności finansowej.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam