Pierwsza pożyczka - co warto o niej wiedzieć?

2014-11-12 15:42:08

Pierwsza pożyczka w banku to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj klienci są na początku pełni obaw i wątpliwości, zaciągając swoje pierwsze zobowiązanie kredytowe.

Dużym ułatwieniem dla wszystkich kredytobiorców są możliwości porównywania ofert kredytowych bez wychodzenia z domu. Dla osób, które dopiero planują zaciągnięcie pierwszej pożyczki, przygotowaliśmy poniżej krótkie kompendium wiedzy.

Pożyczka to produkt bankowy, który polega na przekazaniu pożyczkobiorcy środków finansowych przez pożyczkodawcę na określonych w umowie zasadach. W praktyce na spotkaniu z doradcą kredytowym określamy nasze potrzeby, a doradca przedstawia i dopasowuje ofertę do naszych możliwości. Bardzo istotne elementy, na które należy zwrócić uwagę i które są niezbędne do zaciągnięcia kredytu: nasza zdolność i historia kredytowa oraz wybór kwoty pożyczki i wysokości raty.

Określenie zdolności kredytowej

Podczas określania zdolności kredytowej pod uwagę brane są udokumentowane dochody wnioskodawcy, od nich odejmowane są jego zobowiązania i szacunkowe koszty utrzymania. Pozostała kwota to właśnie zdolność kredytowa. Jeśli miesięcznie po odjęciu wszelkiego typu kosztów pozostaje nam na przykład tysiąc złotych, możemy zaciągnąć kredyt z ratą miesięczną kilkuset złotych. Ważne jest to, by nie zaciągać pożyczki z ratą, która jest ponad nasze możliwości finansowe, bo bardzo boleśnie odczujemy to w codziennym życiu. Lepiej spłacać zobowiązanie nawet kilka miesięcy dłużej, ale spokojnie i bez głodowego zaciskania pasa.

Sprawdzenie historii kredytowej

Wbrew pozorom dla banku bardziej wiarygodny będzie klient, który już kiedyś zaciągał kredyt i spłacał go terminowo, niż osoba bez historii kredytowej. Weryfikacji poddawana jest historia przeszłych i bieżących spłat zobowiązań kredytowych, o której informacje przechowywane są w BIK-u.

Określenie kwoty pożyczki i ilości rat

Wybór kwoty pożyczki i okresu kredytowania zależy w dużej mierze od zdolności kredytowej wnioskodawcy. Bank nie zgodzi się na udzielenie kredytu z ratą, która wynosi przeważającą część jego dochodów. Należy optymalnie ustalić wszystkie parametry kredytowania, by nie paraliżować domowego budżetu.

Gdy formalności będziemy już mieli za sobą, warto będzie porównać parametry różnych ofert. Należy zwrócić uwagę na treść umowy, wysokość kosztów kredytu: marżę, prowizję i ewentualne koszty dodatkowe. To pozwoli nam wybrać najkorzystniejsza opcję.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam