Jak bezpiecznie pożyczać na kredyt?

2014-11-14 15:42:07

Bezpieczeństwo przy zaciąganiu kredytów i pożyczek jest bardzo istotne. Na nic niskie oprocentowanie i różne bonusy, jeśli nie zadbamy o elementarny poziom bezpieczeństwa.

Najistotniejszy aspekt, który ma wpływ na bezpieczeństwo pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy, to przede wszystkim raty dostosowane do naszych możliwości finansowych. Sami powinniśmy oszacować swoje możliwości, ale z drugiej strony warto także zaufać specjalistom. Nie zatajajmy kosztów utrzymania. Zbyt wysokie miesięczne zobowiązanie finansowe może nam bardzo zaszkodzić. W ekstremalnych przypadkach może nawet spowodować opóźnienia w płatności i kłopoty w banku.

Bezpieczna pożyczka to taka pożyczka, na którą nas stać. Rata kredytowa nie może paraliżować naszego domowego budżetu. Zobowiązanie dobrze jest spłacić szybko i móc się cieszyć niezależnością finansową, ale nie za cenę rezygnacji ze wszystkich potrzeb i marzeń. Na dłuższą metę tak ekstremalne zaciskanie pasa może doprowadzić nas do pętli kredytowej. Wysoka rata będzie nas zmuszała do zaciągania kolejnych pożyczek na spłatę innych zobowiązań. Tak nie da się funkcjonować, w dodatku zrujnuje to każdy domowy budżet.

Doceńmy też role ubezpieczenia spłaty pożyczki w sytuacjach losowych. Wyobraźmy sobie, że nagle tracimy pracę, z kilkumiesięcznym okresem wypowiedzenia lub ze skutkiem natychmiastowym. Jeśli nie posiadamy zabezpieczenia finansowego, spłata kredytu może być zagrożona. Warto ubezpieczyć się na taką ewentualność. Pamiętajmy jednak, że każda polisa to dodatkowy koszt - zapytajmy o niego doradcę w banku, z którym mamy podpisać umowę kredytową.

Poza ubezpieczeniem od utraty pracy, warto także rozważyć wykupienie ubezpieczenia na życie dla głównych kredytobiorców. Wyobraźmy sobie, jak trudna stanie się sytuacja rodziny, w której główny kredytobiorca zmarł, a spłata kredytu wraz z jego kosztami przeszły na barki pozostałych, gorzej zarabiających członków rodziny. Lepiej dmuchać na zimne i zadbać o finansowe zabezpieczenie nas samych i naszych najbliższych.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam