Jak działa debet w koncie?

2014-11-10 17:49:03

Z debety w koncie osobistym korzysta wiele osób. Opcja ta przydaje się nie przede wszystkim w sytuacji lekkich niedoborów finansowych.

Linia debetowa sprawdza się bardzo dobrze w sytuacji, gdy jeszcze oczekujemy na wpływ wynagrodzenia na konto, a pojawią się jakieś niespodziewane wydatki.

Debet powstaje w momencie, gdy na koncie bankowym saldo jest ujemne, gdy wypłacamy więcej środków, niż posiadamy. Można porównać debet do szybkiego kredytu gotówkowego. Jest dostępny od ręki na określonych w umowie warunkach.

Konto z debetem nie jest przyznawane każdemu klientowi banku. Zazwyczaj badane są poziomy dochodów i miesięczne wpływy na konto bankowe. Automatycznie jest obliczana zdolność kredytowa konsumenta i w zależności od wyników tych działań, linia debetowa może zostać przyznana bądź nie. Większą szansę na uzyskanie bez kłopotów linii debetowej mają stali klienci banku. Oprocentowanie, wysokość debetu i możliwy okres zadłużenia są opisane w umowie. Zasadniczo jednak debet w koncie dotyczy niezbyt wysokiej kwoty – od kilkuset do tysiąca złotych. Oprocentowanie zwykle jest dość wysokie - graniczące z maksymalnym, jakie - zgodnie z ustawą - mogą nałożyć na kredytobiorcę banki w danym czasie.

Odsetki od wykorzystanego debetu są doliczane za kolejne dni zadłużenia. Przy wyborze konta z debetem warto zwrócić uwagę na to, czy bank pobiera jakąś prowizję za przyznanie środków, czy płaci się tylko koszt odsetek.

Opcja debetu w koncie jest bardzo wygodna i czasami może uratować nasz portfel, gdy pojawią się nagłe wydatki. Niestety, jak każde zobowiązanie, debet jest oprocentowany. Ponieważ na rynku jest mnóstwo ofert kont z debetem, warto porównać propozycje i wybrać najkorzystniejszą z opcji.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam