Bank może zmieniać (niektóre) warunki kredytu

2014-10-31 16:33:00

Przystąpienie do kredytu nie oznacza, że przez cały okres obowiązywania umowy jej warunki pozostaną niezmienne.

Reklamy i przekazy marketingowe kuszą klientów niskim oprocentowaniem, niską ratą i wieloma bonusami, jakie zyska się dzięki zaciągnięciu pożyczki w danym banku. Pamiętajmy, że ulotka pozostaje tylko ulotką, a dla klientów liczyć powinna się treść umowy. Problem w tym, że bank może w trakcie spłaty zmienić warunki współpracy. Ale tylko w określonych przypadkach.

Przed podpisaniem umowy warto przeanalizować wszystkie udostępniane przez bank dokumenty dotyczące pożyczki. Zerknijmy na umowę ze wszystkimi załącznikami, na tabelę opłat i prowizji, harmonogram spłaty i warunki odstąpienia od umowy. Dostęp do tych dokumentów gwarantuje konsumentom ustawa o kredycie konsumenckim.

Po podpisaniu umowy niektóre jej parametry mogą, ale nie muszą, ulec zmianie. Poniżej podajemy parametry, które bank może zmienić:

  • Wysokość opłat i prowizji za obsługę kredytu (zwiększenie kosztu wydania dokumentów poświadczających spłatę kredytu, koszt zawieszenia spłaty, wysłanie monitu o braku płatności i tym podobne).
  • Wysokość oprocentowania – większość kredytów konsumenckich jest oprocentowana w oparciu o zmienną stopę procentową. To może powodować zmianę wysokości oprocentowania zarówno w górę, jak i w dół, konsekwencją zmian poziomu WIBOR-u.
  • Żądanie ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu – może wystąpić, gdy bank uzna, że dalsza spłata kredytu jest poważnie zagrożona.
  • Wypowiedzenie umowy – to może spotkać niesumiennego kredytobiorcę, jeśli zalega z kilkoma ratami lub naruszył inne warunki umowy z bankiem.

Umowa kredytowa z bankiem jest zazwyczaj długa i pisana językiem finansistów, co skutecznie zniechęca do jej lektury. Na szczęście kredytobiorca ma dostęp do formularza informacyjnego o kredycie, w którym na jednej lub dwóch stronach podsumowane będą wszystkie najważniejsze punkty umowy. Niestety, formularza takiego nie otrzyma przedsiębiorca wnioskujący o kredyt na firmę i kredytobiorca hipoteczny.

Pamiętajmy przy tym, że uśmiechnięty doradca zapewne wyłuska najważniejsze atuty oferty, ale nic nie może zastąpić gruntownej analizy umowy i warunków dodatkowych zaciąganej pożyczki.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam