Co to jest scoring kredytowy i jak oceniana naszą sytuację finansową i historie kredytową?

2017-08-04 21:42:00

Uzyskanie kredytu to bułka z masłem? Niestety jedynie w reklamach. W rzeczywistości o tym, czy dostaniemy kredyt w dużej mierze decyduje scoring kredytowy. A ten potrafi skutecznie zamknąć nam drzwi do dodatkowej gotówki.

Konsumenci, którzy mieli okazję wnioskować o kredyt, zdają sobie sprawę z tego, że uzyskanie finansowania nie jest łatwym zadaniem. W teorii wszystko wygląda prosto – składamy wniosek i liczymy minuty do wypłaty gotówki, która wpływa nam na konto. W rzeczywistości proces kredytowania może być bardziej żmudny i czasochłonny.

Scoring kredytowy to wskaźnik wykorzystywany przy badaniu zdolności kredytowej. W skali punktowej oceniana jest nasza sytuacja finansowa i historia kredytowa. Im więcej punktów, tym lepiej dla kredytobiorcy. Opiera się on na statystyce, która szacuje czy dany kredytobiorca będzie rzetelnym i wiarygodnym dłużnikiem. Ciekawe jest to, że każda instytucja finansowa posiada własny mechanizmem oceny scoringowej wnioskodawców. Jeden bank chętniej udzieli finansowania żonatemu mężczyźnie, inny zaś przychyli się do wniosku samotnej czterdziestoletniej kobiety na wysokim stanowisku menadżerskim. Nie ma zatem jednego, uniwersalnego sposobu oceny punktowej wnioskodawców. Mimo to istnieją pewne sposoby na to, aby zwielokrotnić swoje szanse na pożyczkę, tym samym podnieść scoring kredytowy.

Na dobrej drodze do kredytu z pewnością są osoby, które wszystkie swoje zobowiązania kredytowe spłaciły terminowo. Nie bez znaczenia jest także fakt, czy jesteśmy klientami banku, w którym staramy się o finansowanie. Dlatego najkorzystniej udać się po dodatkową gotówkę do instytucji, która prowadzi nasz rachunek osobisty i gdzie wpływa nasze comiesięczne wynagrodzenie. Wiarygodności doda nam także dłuższy staż pracy w jednej firmie. Świadczy to bowiem o stabilności zawodowej, która w dzisiejszych czasach nie jest niestety czymś powszechnym. W sytuacji, kiedy szukamy najlepszego rozwiązania kredytowego, nie powinniśmy biegać od banku do banku. Zbyt duża ilość zapytań, jakie trafiają do BIK-u może wzbudzić podejrzenie u analityka, który rozpatruje nasz wniosek kredytowy. Warto więc wcześniej przemyśleć, z usług którego banku zamierzamy skorzystać, a pomocą w dokonaniu tego wyboru mogą być internetowe porównywarki produktów finansowych, takie jak Comperia.pl.

Emilia Kasińska