5 sposobów na zaległe raty kredytowe

2014-08-29 19:44:16

Czy wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z zaległymi ratami kredytowymi? Jeśli nie, powinieneś przeczytać nasze porady.

Jeśli mamy przeterminowane raty kredytowe do spłacenia, to sytuacja wcale nie jest taka zła, jak mogłoby się nam wydawać. Zaległe raty kredytowe to problem, który można rozwiązać. Do tego celu potrzebne jest jednak wykorzystanie odpowiednich narzędzi.

Przykładem metody, która pomaga z zaległymi ratami, jest ubezpieczenie od utraty pracy. Zwykle takie ubezpieczenie jest oferowane w formie grupowej. Jeśli skorzystamy z takiego ubezpieczenia, to możemy liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w postaci spłaty nawet 12 rat, co stanowi bardzo duże wytchnienie. Warunkiem skorzystania z pomocy jest utrata pracy w sposób inny niż wypowiedzenie ze strony pracownika czy rezygnacja ze współpracy za porozumieniem stron.

Sprawdź też: Miałeś zaległości w ratach? Bank pożyczy Ci, ale drożej

Jeśli podczas podpisywania umowy kredytowej nie skorzystaliśmy z ubezpieczenia od utraty pracy, które w sumie stanowi dodatkowy koszt dla kredytobiorcy, warto skorzystać z wakacji kredytowych. Wakacje kredytowe to po prostu zawieszenie spłaty rat (całych bądź ich części kapitałowej) na ustalony z bankiem okres. Oczywiście, aby móc z tej opcji skorzystać, niezbędne będzie złożenie wniosku do banku z odpowiednim wyprzedzeniem. Dodatkowo takie wakacje mają swoją cenę.

Inną opcją wyjścia z problemów jest restrukturyzacja zadłużenia, czyli wynegocjowanie z bankiem nowego harmonogramu spłat kredytu.

Kolejnym sposobem radzenia sobie z trudnościami finansowymi jest konsolidacja zadłużenia. Polega ona na połączeniu różnych zobowiązań kredytowych w jedno zobowiązanie. W efekcie będziemy płacić zamiast kilku rat w tym samym czasie tylko jedną ratę zbiorczą. Konsolidacja idzie w parze z obniżeniem wysokości raty, ale jednocześnie ze zwiększeniem kosztów całego kredytu i wydłużeniem okresu spłaty.

Chcąc poradzić sobie z zaległymi ratami, zawsze skorzystać z pożyczki hipotecznej. Jest ona bardzo atrakcyjna finansowo tyle, że wiąże się z koniecznością zabezpieczenia spłaty długu przy pomocy należącej do nas nieruchomości, co może wielu odstraszać.

Podsumowując, zaległości w ratach kredytowych to sytuacja, z której można wyjść. Zamiast wchodzić w niebezpieczną pętlę kredytową lepiej jest zapłacić więcej i skorzystać z opcji wakacji kredytowych lub konsolidacji.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam