Brakuje na spłatę kredytu? Sprawdź, co da się z tym zrobić

2014-08-28 13:20:14

Spłata kredytu to często duże wyzwanie dla domowego budżetu. Czy istnieją sposoby na poradzenie sobie z trudnościami z nią związanymi?

Osoby, które zdecydowały się na jakikolwiek kredyt, muszą oczywiście go prędzej czy później spłacić. Spłata kredytu wiąże się oczywiście z koniecznością opłacania miesięcznych rat. Na początku, kiedy zaciągamy kredyt, wydaje nam się, że nie będzie trudności z jego regulowaniem. Oczywiście później nasze wstępne sądy mogą zostać zweryfikowane negatywnie. Co zrobić więc, kiedy widzimy, że będzie nam trudno uzbierać pieniądze na kolejną ratę?

Wbrew pozorom istnieje wiele sposobów radzenia sobie z trudnościami w terminowym wywiązywaniu się z umowy kredytowej. Do najpopularniejszych należą wakacje kredytowe i konsolidacja zadłużenia. Wakacje kredytowe polegają na tym, że negocjujemy z bankiem okres, kiedy będziemy mogli spłacać mniejszą ratę. Zwykle takie wakacje oznaczają, że spłacamy tylko część odsetkową, a kapitałowa zostaje przesunięta na później. Niektóre banki przystają jednak na chwilowe zawieszenie spłaty całych rat. Oczywiście takie rozwiązanie ma również swoje wady. Nie unikniemy przy nim dodatkowych kosztów, wszak bank to nie instytucja charytatywna. Tak czy inaczej, wakacje kredytowe dają możliwość odsapnięcia i uzyskania czasu potrzebnego na zebranie dodatkowych środków na wznowienie regularnych spłat należności.

Konsolidacja zadłużenia z kolei pozwala nam nie tylko na wydłużenie okresu spłaty, ale również na zmniejszenie wysokości rat. Mogą z tej opcji skorzystać jednakże tylko osoby, które posiadają także inne kredyty w tym samym czasie. W przypadku konsolidacji oczywiście należy liczyć się z tym, że ostatecznie zapłacimy więcej za pożyczone pieniądze. Sam jednak fakt niższych rat na pewno ułatwi poprawi stan naszego miesięcznego budżetu domowego.

Jeszcze innym sposobem poradzenia sobie z problemami ze spłatą kredytu jest restrukturyzacja naszego zobowiązania. Polega ona na ustaleniu zupełnie nowego harmonogramu spłat kredytu. Z pewnością będzie wiązać się to z dodatkowymi kosztami, ale nierzadko tylko takie rozwiązanie pozwala na uratowanie sprawy.

Gdy brakuje nam na spłatę kredytu, to warto pomyśleć o którymś z wyżej wymienionych rozwiązań. Przy problemach finansowych trzeba także pamiętać, że liczy się zawsze szczerość wobec naszych wierzycieli. Nie ma co kombinować z zaciąganiem kolejnych kredytów na spłatę poprzednich, ponieważ takie zachowanie najprościej prowadzi nas do popadnięcie w pętlę zadłużenia, która może być zabójcza w skutkach.

Emilia Kasińska