3 sposoby na zaległe raty kredytowe

2014-08-06 14:00:05

Wielu kredytobiorców nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań - zwłaszcza zaległych rat kredytowych. W jaki sposób można sobie poradzić w takiej sytuacji?

Obecnie coraz więcej osób wpada w pętlę zadłużenia, przez co ma spore problemy z terminowym regulowaniem zadłużenia. Kryzys to nie jedyny czynnik wpływający na zwiększenie liczby osób wpadających w tego typu tarapaty. Wydaje się, że głównym powodem jest niewłaściwa ocena własnych możliwości finansowych przez kredytobiorców. Istotne jest, aby podczas wypełniania wniosków o kredyt, wnioskodawca wypełniał je uczciwie – kredytodawca najczęściej sam będzie w stanie właściwie ocenić nasz budżet i ewentualnie uchronić nas przed problemami, odmawiając pożyczki. Nie powinno się również zapominać o nieplanowanych wydatkach związanych na przykład z ewentualną poważną chorobą. Przy dużej ilości zadłużeń trudno od razu wyjść na prostą, dlatego warto skorzystać z kilku rad.

Konsolidacja długów

Częstym kłopotem w związku ze spłatą zadłużenia jest zbyt duża ilość pożyczek, również tych pozabankowych, które generują zwiększone koszty w związku z wyższym oprocentowaniem. Warto poszukać bankowej oferty pożyczki konsolidacyjnej. Poza niewątpliwą wygodą spłacania jednej, a nie wielu rat, istnieje duże prawdopodobieństwo znacznego obniżenia kosztów raty. Obecnie większość banków oferuje możliwość konsolidacji pożyczek, nawet tych pozabankowych.

Negocjacje z bankiem

Każdy bank dysponuje sporą paletą rozwiązań w przypadku kłopotów ze spłacaniem rat przez kredytobiorcę. Trzeba spróbować renegocjować swoją umowę kredytową. Najprostszym wyjściem z sytuacji może okazać się wydłużenie okresu spłaty, co spowoduje obniżenie raty. Czasem wystarczy przeanalizować warunki, na jakich pożyczka została zaciągnięta, porównać do oferowanych obecnie i ewentualnie korzystnie refinansować zobowiązanie. Jeśli wiadomo, że problemy finansowe osoby zadłużonej są przejściowe, można spróbować uzyskać karencję w spłacie lub tak zwane "wakacje kredytowe", które pozwolą czasowo wstrzymać spłacanie całości rat lub jej kapitałowej części.

Szybki kontakt z bankiem

Najważniejsze jednak, aby w momencie, gdy klient banku zacznie mieć problemy ze spłatą zadłużenia, skontaktować się z kredytodawcą celem wspólnego rozwiązania nadchodzącego lub zaistniałego już problemu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam