Agent czy broker ubezpieczeniowy - kto lepiej doradzi?

2014-07-29 10:35:03

Rynek ubezpieczeniowy jest dość skomplikowany i nieprzejrzysty, dlatego przy wyborze jak najkorzystniejszego ubezpieczenia dobrze udać się po pomoc do fachowca. Kto okaże się lepszym doradcą – broker czy agent ubezpieczeniowy?

Na początku warto wyjaśnić, kim są agent oraz broker ubezpieczeniowy. Często - błędnie - nazwy tych dwu profesji są używane zamiennie. Tymczasem różnic jest wiele, chociażby to, że agent ubezpieczeniowy najczęściej reprezentuje interesy wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Nierzadko otrzymuje prowizje lub nawet pracuje na stałe u danego ubezpieczyciela. Agent ubezpieczeniowy zawiera umowy w imieniu i na rzecz konkretnej firmy albo przynajmniej pośredniczy w finalizacji takich porozumień. Niestety często wpędza klientów w dodatkowe koszty, namawiając na niepotrzebne usługi dodatkowe, z których uzyskuje prowizję.

Broker ubezpieczeniowy jest niezależnym – co należy podkreślić – pośrednikiem ubezpieczeniowym pomiędzy osobami fizycznymi albo prawnymi a towarzystwami ubezpieczeniowymi. Należy brać pod uwagę, że profesja ta jest licencjonowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, podczas gdy agent przechodzi tylko wewnętrzne szkolenie w firmie ubezpieczeniowej, w której ma pracować. Nie musi zdobywać dokumentu z pieczęcią i podpisem KNF, a więc papieru uprawniającego do wykonywania zawodu. Broker ubezpieczeniowy, tak jak doradca finansowy przy kredytach bankowych, dobiera optymalną ofertę ubezpieczeniową dla konkretnego klienta. Dopasowuje polisę do oczekiwań i potrzeb ubezpieczonego. Agentowi ubezpieczeniowemu z reguły zależy tylko na sprzedaży, a co za tym idzie, jak najwyższej prowizji.

Przedstawiciele obu zawodów są pośrednikami w zawieraniu umów ubezpieczeniowych, ale w praktyce ich zadania wyglądają inaczej. Broker ubezpieczeniowy nie pracuje na rzecz żadnej firmy ubezpieczeniowej, ale prezentuje oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i pomaga klientowi wytypować najatrakcyjniejszy produkt. Poza tym może również negocjować stawki oraz warunki polis z firmami ubezpieczeniowymi.

Kogo zatem lepiej wybrać na doradcę w kwestii wyboru polisy - agenta czy brokera ubezpieczeniowego? Odpowiedź nasuwa się sama - jeżeli ktoś sam nie potrafi wybrać atrakcyjnego dla siebie ubezpieczenia, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy brokera ubezpieczeniowego, choć oba zawody powinny wiązać się z doradztwem, któe przede wszystkim ma na celu wyszukanie dla klienta oferty finansowej jak najkorzystniejszej dla niego.

Ilona Maciejuk