Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego?

2014-07-10 09:35:53

Każdy potencjalny kredytobiorca chciałby, aby jego kredyt był jak najtańszy. Czy można zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego?

Wybór jak najtańszego i jak najkorzystniejszego kredytu hipotecznego zależy od wielu elementów. Nie ma tanich kredytów hipotecznych, mogą być tylko tańsze i korzystniejsze od dostępnych na rynku. Polityka kredytowa banków jest dość skomplikowana dla przeciętnego klienta. Okresowo banki ją łagodzą, ale też zaostrzają warunki kredytowe. Po kredyty hipoteczne klienci sięgają w różnych momentach, więc starają się o nie nawet wtedy, kiedy kredyty są droższe niż zwykle i przyznawane na mniej intratnych warunkach. Kiedy polityka kredytowa banków się zmienia, można zawalczyć o niższe raty oraz o refinansowanie posiadanych już kredytów.

W ofercie bankowej znajdują się kredyty refinansowe i wielu kredytobiorców z takiej oferty skorzystało. Refinansowanie to zamiana droższego kredytu na niekorzystnych warunkach na kredyt tańszy, bardziej odpowiadający oczekiwaniom kredytobiorcy. Co tak naprawdę wpływa na wysokość raty kredytu hipotecznego i czy można ją obniżyć?

Wyróżnia się pięć sposobów na obniżenie raty kredytu hipotecznego. Jednym z nich jest wydłużenie okresu spłaty kredytu, jeżeli ktoś może ten fakt wykorzystać, bowiem obecnie kredyt hipoteczny można spłacać najwyżej przez 35 lat, podczas gdy jeszcze do niedawna okres ten sięgał znacznie dalej. Prawdopodobnie ten pierwszy sposób na obniżenie wysokości raty będzie już nieaktualny dla wielu kredytobiorców, którzy pierwotnie zdecydowali się na maksymalny czas spłaty.

Drugi sposób to spłata kredytu bezpośrednio w walucie, w jakiej wypłacony został kredyt, bez niepotrzebnego spreadu. To dotyczy kredytów walutowych, zaś kredytobiorców spłacających kredyty walutowe jest wielu i pominięcie spreadu z pewnością zmniejszy ratę kredytu. Z drugiej strony kredytobiorca co miesiąc musi udać się do kantoru lub zakupić walutę w kantorze internetowym. Powinien również stale obserwować kursy walut, by nabyć walutę po najlepszym kursie.

Trzecim sposobem na obniżkę raty kredytu jest obniżenie marży, co można zrobić przy negocjacjach refinansowania kredytu. Właśnie refinansowanie jest czwartym sposobem na obniżenie wysokości raty, piątym są tzw. wakacje kredytowe. Czym są wakacje kredytowe? To odroczenie spłaty kredytu, jeżeli ktoś ma z tym kłopot. Docelowo, niestety, nie jest to dobry sposób na obniżenie raty kredytu, ponieważ wydłużenie okresu spłaty kredytu zwiększa koszty ponoszone przez kredytobiorcę.

Przy kredytach hipotecznych poleca się konsultację z doradcami finansowymi, ponieważ oni najlepiej wiedzą, jak znaleźć kredyt spełniający oczekiwania konkretnej osoby. W procesie poszukiwania najtańszego i najkorzystniejszego kredytu przedstawiają klientowi co najmniej kilka wariantów do wyboru.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam