Co oznacza zmienne oprocentowanie kredytu?

2014-07-24 13:45:53

Liczba parametrów kredytowych, które należy wziąć pod uwagę w analizie kosztów, przeraża niejednego wnioskodawcę ubiegającego się o pożyczkę. Gdy jeszcze uwzględnimy zmienne oprocentowanie, dokładnych kosztów wręcz nie da się przy podpisywaniu umowy wyliczyć.

Na rynku pożyczek bankowych można znaleźć m.in. kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt odnawialny i wiele, wiele innych produktów finansowych. Każdy z zainteresowanych wsparciem pieniężnym w zależności od indywidualnych potrzeb wybiera najkorzystniejszą alternatywę. Który z przedstawianych wariantów jest najtańszy?

Oprocentowanie stałe

Wybierając spośród konkretnych ofert, można zdecydować się na zobowiązanie ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. W pierwszym przypadku wahania stóp procentowych na rynku finansowym nie będą miały wpływu na wysokość raty. W naszym kraju kredyt ze stałym oprocentowaniem to jednak rzadkość. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest jego przewidywalność. Z większym wyprzedzeniem można wówczas zaplanować swój domowy budżet. Jednakże takie wyjście ma także swoje słabe strony.  Jest korzystne przed planowana podwyżką stóp procentowych, ale warto pamiętać, że stracimy w momencie, kiedy Rada Polityki Pieniężnej postanowi obniżyć stopy procentowe. W krajach anglosaskich, takich jak Wielka Brytania czy Niemcy, takie kredyty to standard. W wielu przypadkach stałe oprocentowanie kredytu obowiązuje tylko w określonym czasie - może trwać rok, dwa lata, ale i dziesięć lat.

Oprocentowanie zmienne

Zmienne oprocentowanie kredytu uzależnione jest od stawki WIBOR. Jest to parametr, który odzwierciedla tendencje rynkowe pod względem stóp procentowych. Horyzont czasowy WIBOR-u zwykle jest kwartalny albo półroczny. Wówczas oprocentowanie zobowiązania zmienia się co trzy lub sześć miesięcy. Zmienne oprocentowanie kredytu jest korzystne w sytuacjach, kiedy na rynku panują wysokie stopy procentowe. Kiedy szansa na obniżenie stóp w niedalekiej przyszłości jest dość prawdopodobna, nie warto przepłacać, decydując się na oprocentowanie stałe.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam