Co z kredytami dla pracujących za granicą?

2014-07-24 19:50:52

Coraz więcej osób wyjeżdża do pracy za granicę, ale wiele z tych osób stara się, bądź ma zamiar wziąć kredyt w Polsce. Czy banki udzielą kredytu osobom pracującym poza granicami Polski?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zwłaszcza w przypadku kredytów mieszkaniowych. Informacje, które ukazują się od czasu do czasu w Internecie, pokazują, że osobom pracującym za granicą trudno jest teraz uzyskać kredyt w polskiej walucie. Zresztą Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego wyraźnie mówi, że kredyty hipoteczne mogą być udzielane jedynie w walucie, w której zarabia osoba starająca się o kredyt. Najbardziej uderza to w naszych rodaków pracujących legalnie i na stałe za granicą, niemogących kupić mieszkania lub domu w kraju posiłkując się kredytami w złotówkach. Co więcej, na kredyt w złotych nie ma szans rodzina, w której jedna osoba zarabia w złotych, a druga w walucie obcej, jeśli zarobki w walucie obcej stanowią większość dochodu branego pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej przez bank. Dla Polaków pracujących za granicą do dyspozycji pozostają w kraju wyłącznie kredyty walutowe. Największe możliwości mają osoby pracujące w krajach strefy euro,, bowiem dla nich kredyty w euro są dostępne aż w siedmiu bankach. Niestety, są to zwykle kredyty o wiele droższe niż w polskiej walucie. Najgorzej mają polscy pracownicy, którzy wyemigrowali do Anglii i otrzymują wynagrodzenie w funtach brytyjskich - w Polsce tylko mBank oferuje kredyty w tej walucie. Kredytów np. w koronach norweskich czy szwedzkich w ogóle się w Polsce nie zaciągnie. Wielu naszych rodaków zaczyna więc inwestować na terenie krajów, w których pracuje i zarabia, a to nie jest korzystne dla polskiej gospodarki.

Nieco inna jest sytuacja w przypadku kredytów gotówkowych - istnieją banki, które chcą pożyczyć pieniądze osobom pracującym za granicą. Również Komisja Nadzoru Finansowego jest mniej rygorystyczna. Jeżeli tylko osoba pracująca za granicą ma stałe zatrudnienie i stałe dochody, może starać się o pożyczenie gotówki w Polsce. Wśród form zatrudnienia honorowanych przez banki w Polsce, oprócz stałego zatrudnienia, są również niepełne etaty, kontrakty i kontrakty marynarskie. Przystępując do starań o kredyt należy zgromadzić wszelkie wymagane dokumenty, a przede wszystkim zezwolenie na pracę za granicą, umowę o pracę i zaświadczenie o dochodach. Minimalny okres zatrudnienia zależy od indywidualnego podejścia banku, najczęściej są to 24 miesiące. Warto też wiedzieć, że niektóre banki żądają tłumaczeń na język polski wszystkich dokumentów wystawionych za granicą.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam