Kupujemy mieszkanie od dewelopera na kredyt

2014-06-16 10:12:00

Gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera na kredyt, warto postępować według ustalonych z góry zasad.

Kredyt hipoteczny to typ zobowiązania długoterminowego. Takie zobowiązanie wymaga od kredytobiorcy dużo wysiłku w zakresie zapewnienia regularności spłaty rat, dlatego też zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, należy dokładnie zastanowić się nad różnymi opcjami i co istotne, należy wiedzieć, jak postępować w relacjach z deweloperem.

Sprawdź też: Kredyt na mieszkanie od dewelopera - 5 faktów, o których możesz nie wiedzieć

Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na naszą zdolność kredytową. Banki właśnie na podstawie tego wskaźnika określają, czy przyznają nam kredyt hipoteczny czy nie. Na zdolność kredytową wpływ ma wiele czynników. Podstawowe to jednak nasze miesięczne zarobki, miesięczne zobowiązania kredytowe, a także rodzaj umowy o stosunku pracy.

Obok zdolności kredytowej ogromne znaczenie ma pozytywna historia kredytowa. Banki obowiązkowo sprawdzają informacje zawarte w rejestrze BIK. Jeśli nasza historia w BIK przedstawia się pozytywnie, to mamy automatycznie o wiele większe szanse na otrzymanie kredytu.

Kolejne działanie to wybór mieszkania. Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, bardzo ważne będzie sprawdzenie jego renomy i historii. Im lepszy i bardziej ceniony deweloper, tym większe szanse na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. W tym miejscu trzeba pamiętać, aby unikać mieszkań, które w chwili brania kredytu są na etapie tzw. dziury w ziemi. W takich sytuacjach banki są o wiele mniej skłonne do udzielania pożyczek. Najłatwiej je pozyskać wówczas, gdy inwestycja jest na ukończeniu lub gdy jest już ukończona.

Jeśli już wybraliśmy odpowiednie mieszkanie, to możemy przejść do kolejnego etapu, czyli wyboru kredytu. Banki oferują bardzo różne oferty kredytów hipotecznych. Zanim którąś wybierzemy, trzeba je dokładnie porównać. Dobrze jest w tym miejscu posiłkować się porównywarkami kredytów, takimi jak choćby Comperia.pl.

Po wybraniu odpowiedniego kredytu przechodzimy do etapu dopełniania formalności. Tutaj oczywiście musimy zgromadzić dokumentację i przekazywać ją do banku wraz z wnioskiem kredytowym. Te dokumenty to choćby pozwolenie na budowę, umowa z deweloperem, terminy płatności czy harmonogram prac.

Sprawdź też: Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

Gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny, tego typu trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Jeśli inwestycja budowlana nie jest jeszcze ukończona, będziemy zobowiązani zakupić ubezpieczenie pomostowe.

Uzyskany kredyt w zależności od etapu zaawansowania inwestycji jest wypłacane w transzach lub jednorazowo. Po zakończeniu inwestycji możemy już odebrać mieszkanie i zabrać się za jego urządzanie.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam